Zelenskiy: Rus işgalini Çin önderi Şi’yle direkt görüşmek istiyorum

Rusya’nın Ukrayna işgali 162. güne girerken Ukrayna önderi Zelenskiy’den dikkat çeken bir adım geldi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rusya’yla 162 gündür süren savaşın sona ermesi için Çin önderi Şi Cinping’le direkt görüşmek istediğini açıkladı.

Çin haber sitesi South China Morning Post’a konuşan Zelenskiy, Çin Devlet Lideri Şi’den Rusya’yla siyasi ve ekonomik münasebetlerini savaşın sona ermesi için kullanmasını istediğini söyledi. Uzun müddettir Çin’le yakın münasebetler kurmaya çalıştıklarını kaydeden Zelenskiy, “Çok güçlü bir ülke, çok güçlü bir ekonomi… Bu nedenle Rusya’yı etkileyebilir. Ayrıyeten Çin, BM Güvenlik Kurulu’nun daimi üyesi” dedi.

Savaşın başından beri birinci kez Çin basınına konuşan Ukrayna önderi, “Başkan Şi ile bir yıl kadar evvel konuşmuştum. Kendisiyle direkt görüşmek isterim. 24 Şubat’taki atak sonrasında resmi olarak talepte bulunduk fakat konuşamadık. Bunun çok faydalı olacağını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

Zelenskiy ayrıyeten, “Eminin Çin pazarı olmadan Rusya ekonomik olarak yalnız kalır” diye konuştu.

Çin, Ukrayna’daki işgale karşın yakın müttefiki Rusya’yla bağlantıları geliştirmeye devam ediyor. Çin Devlet Lideri Şi, işgal öncesinde Pekin’de görüştüğü Rus mevkidaşı Vladimir Putin’le birlikte dünyaya “sınırsız dostluk” bildirisi vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.