Uzmanından gözlerdeki kaşınmaya ait açıklama

Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uğur Emrah Altıparmak, bahar mevsiminde yaşanan göz alerjileriyle ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Altıparmak, bahar aylarında açan çiçeklerden tabiata yayılan polenlerin insanlara da ulaştığını ve bahar alerjisinin çok yaygın olduğunu söyledi.

Alerjinin birçok hastada burun akıntısı ve tıkanıklığı ile burun bölgesinde kaşıntı formunda kendisini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Altıparmak, “Alerji kimi hastalarda teneffüs zahmeti, hatta astıma neden olabilir. Kimi hastalarda ise gözlerde kaşınma ve sulanma şikayetlerine neden olur. Beğenilen bahar alerjisi olan hastalar, bu mevsimin geldiğini çabucak hissederler. Gözlerde kaşınma, kızarma, sulanma en tipik bulgulardır” dedi.

Bilhassa daha küçük çocuklarda bahar alerjisinin daha ağır ve güç geçebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Altıparmak, “Aileler çocuklarının gözlerinde beyaz katman (sklera) ile saydam katman (kornea) birleşiminde kızarıklık ve kabarıklıklar görebilirler. Bu ağır geçen alerjinin bir bulgusudur” diye konuştu.

“BAHAR ALERJİSİ OLAN ÇOCUKLAR MUAYENE EDİLMELİ”

Beğenilen bahar alerjisi olan çocukların kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Altıparmak, gözlerin sık ve şiddetli bir formda kaşınmasının vakit içinde saydam tabakayı oluşturan kolajen liflerin güçsüzleşmesine ve halinin bozulmasına neden olabileceğini tabir etti.

Prof. Dr. Altıparmak, “Bu türlü bir değişikliğe uğrayan saydam katman olağanda cami kubbesi üzere olan yapısını kaybeder ve sivrileşmeye ve koni biçimini almaya başlar. Buna keratokonus hastalığı ismi verilir. Beğenilen bahar alerjisi keratokonus hastalığı için en değerli risk faktörlerinden biridir. Ailesinde hiç keratokonus hastası olmayan bir çocukta şiddetli kaşıma nedeniyle keratokonus hastalığı meydana gelebilir” dedi.

“GÖRME KAYBIYLA SONUÇLANMASIN”

Prof. Dr. Altıparmak, ‘keratokonus‘ hastalığının her ne kadar ışın tedavisi (Cornea cross-linking) ile durdurulabilen, sert yahut hibrit lenslerle tedavi edilebilen bir hastalık olsa da görme kaybı ile sonuçlanabileceğine işaret ederek, “Çocuğunuzda yahut sizde gözlerde bahar alerjisi varsa damlalarla tedavisi mümkündür. Bu emelle anti-histaminik ve kortizonlu damlalar yaygın olarak kullanılır. Son yıllarda kortizonlu damlaların muhtemel yan tesirlerinden kaçınmamızı sağlayan ve bağışıklık sistemini daha inançlı halde baskılayabilen damlalar da mevcuttur” tabirlerine yer verdi.

Prof. Dr. Altıparmak, kolay üzere görülen bahar alerjisinin önemli bir görme kaybına dönüşmemesi için alerjiye karşı en başından tedbir almak gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.