Uzman isimden ‘çocuklarda kalp krizi’ uyarısı

Her yıl 100 bin çocuktan birinin kalp kaynaklı sebeplerle hayatını kaybettiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, hastalıkların sadece yüzde 40’ının belirti verdiğini söyledi. Süleymanoğlu, ailesinde 50 yaş altındaki şahıslarda ani vefat, efor esnasında göğüs ağrısı, bayılma yahut çarpıntı şikayeti olan çocukların spor öncesinde denetim edilmesi konusunda uyardı.

‘ÇOCUKLARDA ANİ ÖLÜMLERİN EN DEĞERLİ NEDENİ KALP’

Çocuklarda görülen kalp krizlerinin yaş kümesine nazaran değişiklik göstereceğini söz eden Prof. Dr. Süleymanoğlu, “2 yaş altındaki çocuklarda daha çok kalple ilgili yapısal bozukluklar olurken daha sonraki yaşlarda çocuklarda ortaya çıkan ritim bozuklukları, genetik hastalıklar ve kalp damar hastalıkları kalp krizine yol açar. Son yıllarda bu risk faktörlerine Kovid enfeksiyonu da eklenmiştir. Yalnızca Kovid hastalığı geçirirken değil, birebir vakitte hastalık sonrasındaki altı ay içerisinde de Kovid ile bağlantılı kalp meseleleri ortaya çıkabilmektedir. Kalp ritim bozukluğu, genetik hastalıklar, kalp kasının zayıflığı ya da kalınlığı yapılacak kardiyolojik muayene ile fark edilebilir. Lakin belirti vermeye gelince bu bahiste biraz şanssızlık var diyebiliriz zira çocukların en fazla yüzde 40’ında kalp rahatsızlığı meydana gelmeden evvel belirti verir” halinde konuştu.

‘RİSK KÜMESİNDEKİ ÇOCUKLAR KESİNLİKLE MUAYENE EDİLMELİ’

Prof. Dr. Süleymanoğlu, hastalığın belirti verdiği durumlarda ise ailelerin dikkat etmesi gereken konuları şöyle sıraladı:

“Belirtiler bayılma, göğüs ağrısı, çabuk yorulma, çarpıntı olabilir. Bunlar görmezden gelinebilir ya da atlanabilir. Ani vefatın olduğu ailelerde genetik olarak çocuk kardiyoloğu tarafından çocuklar da taranmalıdır. Tansiyon ölçümü, EKG ile bir karar verilebilir. Fakat en yeterlisi bir çocuk kardiyoloğu tarafından yapılacak genel bir muayene ile ekokardiyografik değerlendirmedir. Görülme oranı çok az olduğu için rutin bir denetim önermek biraz masraflı ve uygulanması sıkıntı bir prosedür olacaktır. Onun yerine risk kümelerini belirleyip bu çocuklara kesinlikle bir muayene yapmak gerekir. Risk kümeleri ise ailesinde erken yaşta kalp hastalığı nedeniyle kayıp olanlar, kalbinde tabip muayenesi sırasında üfürüm tespit edilen çocuklar, EKG’de bir ritim sorunu fark edilenler, çabuk yorulanlar, bayılma, göğüs ağrısı üzere şikâyetler olan çocuklardır.

Ani mevte neden olan kardiyomiyopati (kalp kası kalınlığı) çocuk doğduğunda hiçbir belirti vermez. Erişkin devrine yakın vakitte bulgu verir. Bu hastalıklar genetik kökenli olup sonradan edinilmiş hastalıklar değildir.”

‘KALP HASTASI OLANLAR DA SPOR YAPABİLİR’

Sık sorulan sorulardan birinin de ‘Çocuğumda kalp hastalığı var, spor yapması yasak mı?’ sorusu olduğunu söyleyen Süleymanoğlu, “Cevap sürpriz bir formda hayır. Çabucak her çocuğun, kalp hastası olanların bile yapabilecekleri sporlar bulunmaktadır. Spora iştirak öncesi yapılan muayenede hangi çocuğun, hangi sporları yapabileceği konusunda detaylı ve net karar verilmektedir” dedi.

‘AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR VAR’

Ailelere çocuklarına spor yaptırmaları tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Süleymanoğlu, spor öncesi dikkat edilmesi gerekenleri de şu sözlerle sıraladı:

“Çocukları spora yönlendirmeden evvel ailelerin dikkat etmesi gereken kimi konular var. Ailede 50 yaş öncesi ani kayıp bulunuyorsa, çabuk yorulma, göğüs ağrısı, bayılma üzere şikâyetler varsa spora iştirak öncesinde muayene edilmesinde yarar var. Fizik muayene, tıbbı geçmişinin sorgulanması ile hastalıklarınküçük bir ölçüsü belirlenebilmektedir. Bu nedenle bir çocuk kardiyolojisi uzmanı tarafından ekokardiyografi, EKG ve gerekirse efor testleriyle kıymetlendirilmesi önerilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.