Uğur Şahin’den korkutan ‘koronavirüs’ uyarısı

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan ve 538 milyondan fazla beşere bulaşarak büyük bir dehşet ve paniğe sebep olan koronavirüs salgınına karşı tesirli bir aşı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Uğur Şahin, İngiltere merkezli Financial Times gazetesine değerli açıklamalarda bulundu.

Şahin, Omicron’un aşıların koruyamadığı bir alt varyantının ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

‘ZAMAN İLERLİYOR’ UYARISI

Şahin, ‘Zaman ilerliyor’ derken, BioNTech ve Moderna üzere süratli mRNA teknolojisini kullanılan aşılarda bile seri üretime geçilmenin üç ayı bulabileceğini söyledi.

Sağlık otoritelerine de seslenen Şahin, “Ek klinik denemelere gerek kalmadan aşı adaptasyonunu en yeni bilgilere nazaran yapma imkanına sahip olmak yararlı olacaktır” dedi. Şahin, klinik araştırmaların bugüne kadar koronavirüsü ve Omicron için yapılan çalışmalardan farklı olmayacağını zira yalnızca “spike proteinin birkaç amino asidini değiştireceklerini” kelamlarına ekledi.

Şahin, tedbir alma konusunda ‘zamanla yarışıldığını’ vurguladı.

Şahin’in bu açıklaması, ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin üreticilerle, Avrupa genelinde Covid-19 hastane müracaatlarında artışa neden olan ve süratle yayılan BA.4 ve BA.5 alt varyantları için aşı arayışı hakkında talepte bulunduğunu söylemesinin akabinde geldi. FDA’nın Biyolojik Kıymetlendirme ve Araştırma Merkezi yöneticisi Peter Marks, güçlendirici aşının baskın tipe tesir etmesini sağlamak için araştırmaların sürdüğünü söyledi.

Bu ay aşı üreticileri, BA.1’i gaye alan aşılarla ilgili klinik deneylerden elde edilen dataları yayınlamaya başladı. Birinci datalar, Moderna’nın iki tıp aşısının, baskın Omicron varyantını ele almak için evvelki aşısına nazaran daha âlâ çalıştığını ve Sanofi ve GSK’nın beta tipini maksat alan aşısının, Omicron ile uğraşta evvelki adayından daha tesirli olduğunu ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.