Türkiye’den eski gaz alanlarına sondaj yapma kararı

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazı için Filyos’ta düzenlenen birinci kaynak merasimi sonrasında konuştu. Karadeniz gazının yararını 84 milyon insanın hissedeceğini belirten Dönmez, “Çünkü yıllarca yerli kaynağı, petrolü, gazı bu ülke hasretle bekledi. İnşallah bunun karşılığını daima birlikte alacağız” dedi. Türkiye’nin şu anda doğal gazda yüzde 99 dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlatan Dönmez, “Dolayısıyla bu bağımlılığımızı önemli oranda azaltmış olacağız” diye konuştu. Bakan Dönmez, son yıllarda üzerinde durdukları konulardan bir adedinin güçte bir ticari merkez haline gelmek olduğunu söyledi. Bakan Dönmez şu noktalara dikkat çekti:

EN GÜÇ SAHALARDAN

“Dünyada derin denizde bu ölçekte yapılan işler ortasında baktığımızda herhalde en sıkıntı alanlardan birisi. Muhtemelen de inşallah önümüzdeki yıl birinci çeyreğinde gazı verdiğimizde herhalde birçok alanda rekor kırmış olacağız. Karadeniz’den üreteceğimiz gazın fiyatı çok daha ekonomik olacağı gözüküyor. Münasebetiyle bu maliyetlerdeki uygunluk hem vatandaşı mutlu edecek hem de devletimizi. Öteki bir sözle, hem vatandaşımız kazanacak, hem devletimiz kazanmış olacak. Zira yıllarca yerli kaynağı, petrolü, gazı bu ülke hasretle bekledi, inşallah bunun karşılığını daima birlikte alacağız. Bazen bize de intikal ediyor, işte gazı bulduk diyorsunuz, ancak hala işte fiyatlarda bir indirim yok, diye. Gazı bulduk, lakin daha onu çıkartacağız, üreteceğiz, sisteme basacağız, ondan sonra bunları konuşmaya başlayacağız. Vatandaşımız müsterih olsun, bu faydayı 84 milyon insanımız hissedecek.

YENİ MUŞTULAR KAPIDA

Biz yoğunluğumuzu Sakarya Gaz Sahası’na verdiğimiz için, bir an evvel üretime hazırlamakla alakalı, lakin bir taraftan da sismik çalışmalar, yani yerin altının sinemasını çekme, araştırma çalışmalarımız da sürüyor. Oradan da olumlu geri dönüşler var. Evvel sinemaları, bilgileri okuyoruz. Yani deniz altındaki formasyon nasıl diye. Sakarya Gaz Sahası’yla birlikte Karadeniz’in formasyonunu o bulgulara nazaran tekrar değerleme ve yorumlama imkanına sahip olduk. Burada 2005’ten 2015 yılları ortasında 6-7 milletlerarası petrol şirketlerinin sondajları da oldu. Fakat rastgele bir keşifle sonlandıramadılar. Artık o alanlar da dahil olmak üzere bizim bu bilgilere nazaran tekrar kıymetlendiriyoruz. O bize yeni ufuklar açacak. İnşallah yeni muştulara de kapılar aralayacak, biz buna inanıyoruz, biraz daha sabırlı olmak lazım.

AKDENİZ’İ UNUTMADIK

Önce Akdeniz’de başlamıştık. Orada da 7-8 tane kadar sondajımız oldu. Fakat Karadeniz üzere bir keşifle sonlandıramadık. Akdeniz’de de kimi öncü işaretlerin geldiği sondajlarımız oldu. Fakat ekonomik pahası yoktu. Biraz daha ayrıntılı yeni sondajlarla emin olmamız gerekiyordu. Programımızın yoğunluğundan ötürü filoyu yüklü olarak Karadeniz’e çektik. Akdeniz’e bakacağız, ihmal etmiş değiliz. Fakat öncelik Karadeniz’de.

NE KADAR GEREKSİNİMİ KARŞILAYACAK

Biz birinci üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak yapacağız. Bu da yıllık yaklaşık 3,5-4 milyar metreküpe denk gelir. İkinci faz asıl bizim azamî üretime çıkacağımız devir olacak. Orada 40 milyon metreküpü hedefliyoruz, tahminen 50 milyon metreküpe de çıkabiliriz. Yani bu birinci fazda elde edeceğimiz bilgiler bize daha sağlıklı doneler verecek. Azamî üretime çıktığımızda ki 2026, en geç 2027 yılında ülkede kullanılan gazın neredeyse yüzde 25-30’luk kısmını bu alandan üretmiş olacağız. Öteki bir tabirle, konutlarda kullanılan gazın tamamını Karadeniz’den üretmiş olacağız 25-30 yıl müddetle.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK / FAZLI ŞAHAN

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.