Taşıt olarak trafikte yeri bulunan bisiklet ve şoförünün ‘adı yok’, tedbirler yetersiz

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kamyonetin çarptığı bisikletin şoförü Savaş Kader’in hayatını yitirmesi bisiklet kullanıcılarının güvenliğiyle ilgili soruları yine akıllara getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Trafik İstatistik Bülteni datalarına nazaran, 2021’de 8 bin 887, 2022’nin bugüne kadarki kısmında ise 3 bin 640 bisikletli ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına karıştı.

Bisikletliler Derneği Genel Lideri Murat Suyabatmaz, araba şoförlerinin yalnızca büyük araçları gördüğünü, bisikletlileri fark etmediğini belirterek “Yasal olarak bisikletler de taşıt. Otoban dışında her yerde bisiklet kullanabiliriz. Kavşaklarda da önceliğimiz var. Lakin araç şoförleri bizim taşıt olduğumuzun farkında bile değil. Bunun öğretilmesi için başka ülkelerde olduğu üzere vatandaşların eğitim alması gerek. Araç şoförü bu halde empati yapabilir” dedi. Suyabatmaz, gelişmiş ülkelerde olduğu üzere Türkiye’de de ilkokul çağında “bisikletle trafiğe çıkma eğitimi” verilmesi gerektiğini belirtti.

DOSTLARINDAN AÇIKLAMA

Öte yandan kazanın akabinde bisikletçi Savaş Kader’in üyesi olduğu Don Kişot Bisiklet Kolektifi, toplumsal medya üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada, “Kaybedilen senin canındır, dostundur, yol arkadaşındır. En çok da körpecik bir baba, karısına âşık biridir” tabirlerine yer verildi

1.5 METRE KURALI UYGULANMALI

Yedi yıldır bisiklet sporuyla ilgilenen İpek Alakuş, yollarda can güvenliklerinin olmadığını belirterek “Motorlu araç şoförleri bisikletlilerin trafik hakkına sahip olduğu algısını taşımıyor. Trafikte 1.5 metre kuralına nazaran bisikletlerle bu uzaklığın korunması koşul. Korna çalmak, sollamak bisiklet şoförünü telaşlandırıyor ve kusur yapma riskini artırıyor. Bisikletin trafikte var olması motorlu araç şoförlerince o derece benimsenmedi ki kaza yapan motorlu araç sahipleri ‘Bisikleti görmedik’ diyerek mevzudan sıyrılmaya çalışıyor. Bisikletin trafikte olma farkındalığı oluşturulmalı. Yaşanan ölümlü kazaları protesto ediyor ve toplumsal paylaşımlarımızda #BisikletimeÇarparsanÖlürüm diyoruz” formunda konuştu.

Bisikletliler Derneği Genel Lideri Murat Suyabatmaz, 15 Temmuz’da Savaş Kader’in hayatını yitirdiği kaza hakkında “Emniyet’in ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bisiklet kullananlara ait önlemler alması gerek. Bisiklet kullananları koruyacak cezalar yetersiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.