Taliban tutuklu beş İngiliz’i hür bıraktı: İngiltere özür diledi

Geçici hükümetin sözcülerinden Bilal Kerimi, basına yaptığı açıklamada, Afgan halkının geleneklerini ve maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan kimi İngiliz vatandaşlarının İngiltere hükümetiyle yapılan bir dizi görüşmenin akabinde dün özgür bırakıldığını söyledi.

TUTUKLULARDAN TAAHHÜT ALINDI

Tutukluların, ülkelerine teslim edildiğini aktaran Kerimi, kelam konusu bireylerden Afganistan maddelerine, halkın geleneklerine ve kültürüne bağlı kalma ve bir daha ihlal etmeme konusunda taahhütlerinin de alındığını belirtti.

Taliban denetimindeki devlet haber ajansı Bahter Haber Ajansı da özgür bırakılan İngilizlerin sayısını 5 olarak aktardı.

“YAKINDA AİLELERİNE KAVUŞACAKLAR”

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, diplomatik teşebbüsler sonucu kelam konusu kararın çıkmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

Truss, “İngiltere’nin Afganistan’da tutuklu bulunan 5 İngiliz vatandaşının özgür kalmasını sağlamasından memnuniyet duyuyoruz. Yakında ailelerine kavuşacaklar. İngiliz diplomatların bu sonuca erişmek için ağır gayretlerinden ötürü minnettarım.” sözlerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da kelam konusu bireylerin İngiliz hükümetiyle bir bağının olmadığı, seyahat ikazına karşın Afganistan’a gittikleri ve bunun bir “hata” olduğu belirtildi.

İNGİLTERE’DEN ÖZÜR

Açıklamada, “İngiliz vatandaşlarının aileleri ismine Afgan kültürünün, geleneklerinin yahut maddelerinin ihlalinden ötürü özür dileriz.” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.