Son Dakika: Türkiye, Yunanistan’ın ‘S-300 tacizi’ için harekete geçti!

  • Sene başından bugüne kadar Yunanistan’a ilişkin savaş uçakları Türk hava alanını 256 sefer ihlal ederken Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu.
  • Yunanistan kıyı güvenlik botları da Türk karasularını 33 kere ihlal etti.

SON DAKİKA HABERİ: Ulusal Savunma Bakanlığının, Yunanistan’ın, Ege ve Doğu Akdeniz’de vazife uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine Rus üretimi S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizin radar kayıtlarını, NATO Genel Sekreterliği ve İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına göndermeye hazırlandığı öğrenildi.

Akdeniz’de milletlerarası hava alanında vazife uçuşlarını gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’lar, 23 Ağustos’ta Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ilişkin Rus üretimi S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edildi. S-300 sistemine ilişkin amaç takip ve füze güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada misyon uçuşundaki F-16’ya yerden havaya füze kilidi atıldı.

Yunan askeri yetkilileri ise NATO Angajman Kuralları’nda “düşmanca hareket” olarak nitelendirilen kelam konusu davranışı inkar yolunu seçti.

Alınan bilgiye nazaran, Ulusal Savunma Bakanlığı, Yunan yetkililerinin inkarı üzerine harekete geçti.

Müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan kelam konusu tacizle ilgili radar manzaraları alındı. İmgelerin NATO Genel Sekreterliği başta olmak üzere İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına gönderilmesinin planlandığı öğrenildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da kelam konusu tacize ait, “Sürekli gerginliği artırmaya çalışan komşumuzun bu yaptığının görülmesi lazım anlaşılması ve anlatılması lazım. Bu kadar aleni şımarıklık bu kadar pervasızlık kabul edilemez” açıklamasında bulunmuştu.

YUNANİSTAN’UN İHLALLERİ 

Öte yandan Yunanistan’ın Türk hava alanı ve karasularına yönelik tacizleri devam ediyor.

Sene başından bugüne kadar Yunanistan’a ilişkin savaş uçakları Türk hava alanını 256 kere ihlal ederken, Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu.

Yunanistan kıyı güvenlik botları da Türk karasularını 33 kere ihlal etti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.