Sırp önder müddet verdi: Sonlar değişecek, büyük çatışmalar çıkacak!

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ülkesinde yaptığı açıklamalarda dünya genelinde yakın vakitte büyük çatışmaların çıkacağını ve bu çatışmaların İkinci Dünya Savaşı sonrası bir birinci olacağının altını çizdi. Vucic ayrıyeten çok sayıda bölgede sonların da değişeceğini belirtti.

BÜYÜK BİR SAVAŞ YAŞANABİLİR

Sırp kamu yayıncısı Sırbistan Radyo Televizyonu’na verdiği röportajda Vuciç, Ukrayna’daki ihtilaf nedeniyle büyük bir savaşın yaşanabileceğinin altını çizdi.

SINIRLAR DEĞİŞECEK

Vucic “Özel bir askeri operasyon kademesinden itibaren büyük bir savaşa yaklaştığımızı varsayıyorum. Asıl soru şu ki, sonlar nerede olacak” dedi.

BM Genel Heyeti için New York’ta bulunan Vucic, Rusya ve Çin’in Batı ile ilgilerinde daha fazla komplikasyon beklediğini söyledi.

İLİŞKİLER KARMAŞIK HALE GELECEK

Vucic ayrıyeten “Önümüzdeki periyotta göreceğimiz her şey Batı ile Rusya ve Batı ile Çin ortasındaki münasebetleri daha da karmaşık hale getirmesini bekliyorum” dedi.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil, herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması mecburiliği getirileceğinin bildirilmesine, Kosova’daki Sırplar reaksiyon göstererek ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapatmıştı ve temmuz sonunda ülkede tansiyon artmıştı.

Kosova hükümeti, Sırbistan ile olan hudut kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılmasının akabinde krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

Gerilimin artması üzerine Kosova Başbakanı Kurti, Kosova ile Sırbistan ortasında yeni bir çatışma riskinin yüksek olduğunu söylemiş, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de Kosova idaresinin Sırpların yaşadığı ülkenin kuzeyine saldırmayı planladığını sav etmişti.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor. Kurti ile Vucic, gerginlik sonrasında 18 Ağustos’ta Brüksel’de AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in eşliğinde bir ortaya gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.