Sessiz mekanik klavye önerileri – 2022

Mekanik klavyeler, günümüzde alışageldiğimiz ve nispeten uygun fiyatlı olan klavyelerden farklı olarak her tuşa ait mekanik bir switch-anahtara sahip olduğu için diğerlerinden ayrılır. Tuşların içerisinde silikon ve plastik yerine metal parçalar ve gerçek yaylar bulunur.

Hatta bazılarında bulunan lazer benzeri sistemler aracılığıyla tuşa en ufak bir temasta bile algılayabilirler. Bu sebeple basış hissiyatları, tepkimesi ve algılama hızları da oldukça yüksektir. Bununla birlikte bazıları içerisindeki mekanizmaları yani switch türü sebebiyle bir hayli gürültü çıkarabiliyor. Fakat sessiz mekanik klavye almak isteyenler için bazı önerilerimiz olacak.

Xbox oyunları için klavye ve fare desteği yolda!

Sessiz mekanik klavye için hangi switch-anahtar tipi tercih edilmeli?

Sesli veya sessiz olmasının yanı sıra mekanik klavyeler uygulanması gereken hareket kuvveti ve switch- anahtar ömürleri gibi bazı özellikleri ile birbirleriyle rekabet ederler. Örneğin mavi switch olanlar çok ses çıkarırlar. Fakat nispeten basma hissiyatı diğerlerine göre yumuşak olduğu için yazması ve kullanması oldukça rahattır.

sessiz mekanik Klavye

Öte yandan yeşil switchler biraz daha serttir ve aynı zamanda yüksek ses çıkarırlar. Fakat kırmızı, kahverengi, beyaz ve turuncu switchler oldukça sessizdir. Üstelik buna rağmen özellikleri diğer switchler ile oldukça yakındır.

Örneğin standart olarak en az 50 milyon basıma kadar garanti verilir. Ayrıca hareket kuvvetleri de oldukça düşüktür. Buna karşılık basış hissiyatı yüksektir. Bu sebeple hem yüksek performans sundukları için hem de baş ağrıtmadığı için genelde ilk tercih edilenler bunlar olur. Tabii sesli bir şekilde daktiloda yazmayı seviyorsanız diğer switchleri de tercih edebilirsiniz.

İşte listemize dahil ettiğimiz bazı modeller:

SteelSeries Apex 7 TKL Kırmızı switchGamepower Warlock Compact Kırmızı switchMSI Vigor GK50 Elite beyaz switchRampage Hydra R6 Full Color RGB LED Gaming Pro kırmızı switchCorsair Gaming K68 – Red LED Kırmızı switchLogitech G413 – Romer-G switch

Listemize dahil ettiğimiz ürünleri görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.