Samsun’daki esnafın dükkanına astığı yazı ilgi çekti

Samsun’da yaşayan ve dokumacılık işiyle uğraşan 66 yaşındaki Alaaddin Atıcı, vatandaşları kıyafet değil market alışverişine yönlendirdi.

Birçok esnaf işlerini arttırmak için değişik yollar ararken, Atıcı ise işlerini azaltmak için enteresan bir usul kullandı.

“Elbise dolabını değil, buzdolabını doldurun”

Kumaş sattığı kendi dükkanının camına, “Kumaşa gelmeyin, Tarım Kredi’ye gidin. Elbise dolabını değil, buzdolabını doldurun. Afiyet olsun” yazısı asan Atıcı, birçok müşteriyi bu yazıyla kumaş almaktan vazgeçirdi.

Kumaş satmak istememesine ve yazı asmasına karşın işlerinin eskiye nazaran daha çok açıldığını söz eden Alaaddin Atıcı, insanların giysiden çok besine değer vermesi gerektiğinin altını çizdi.

“Dolabında elbise asmaya yer yoktur fakat buzdolapları boştur”

İnsanların muhtaçlığı olmasa da kumaş aldığını anlatan Alaaddin Atıcı, “Kadınlar başta olmak üzere herkes kumaş almak için birbiriyle yarışıyor. Konutundaki besine bakan yok. Kimi şahısların konutlarına baksak; gardıroplarında elbise asmaya yer yoktur ancak buzdolapları boştur. İnsanları bilinçlendirmek için kendi dokuma dükkanıma yazı astım. Maksadım; yazıyı okuyan müşterilerin giysi alışverişine değil de besin alışverişine yönelmeleri. Dükkanın camına; ‘Kumaşa gelmeyin, Tarım Kredi’ye gidin. Elbise dolabını değil, buzdolabını doldurun. Afiyet olsun’ halinde yazı astım. Hem devletimiz hem de milletimiz kazansın istedim.

“İşlerim daha da arttı”

Bu yazıyı asalı 1 gün oldu. İşlerim daha da arttı. Demek ki bizim milletimiz ’gelme’ deyince daha çok geliyor. Ben de bu duruma şaşırdım, maksadım bu değildi. Yazıyı görenler fotoğraf çekiyor, hakikat yaptığımı söylüyorlar. Bu yazıyı görüp, kumaş almaktan vazgeçenler de çok oldu. ‘Kumaş alacaktım ancak gidip yiyecek alayım’ diyenler de çok oluyor. Astığım yazıya karşın kumaş almak isteyenler ise ‘gıdanın yeri başka, kıyafetin yeri ayrı’ diyerek yeniden de kumaş alıyorlar” dedi.

Atıcı, emekli maaşının kendisine yettiğini ve maddi durumunun da makûs olmadığı için insanları temel gereksinimleri almaları konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediğini kelamlarına ekledi.

“Bu yazıya karşın işleri düzgün”

Yazıyı gören vatandaşlar ise “Arkadaşımız dükkanına hoş bir yazı asmış. ‘Kumaş almayın, yiyecek alın’ demiş. Bu yazıya karşın işleri pek düzgün. Bu yazı ile halkı düşündüğünü görüyoruz. Bizce de değerli olan gıda” diye konuştular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.