Rusya’dan Azerbaycan ve Ermenistan’a ateşkes daveti

Azerbaycan-Ermenistan hududunda çıkan çatışmalara birçok ülkeden diyalog ve ateşkes daveti gelmeye devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın bölgedeki sorunun tahliline yönelik Rusya’dan resmi yardım talebinde bulunduğu aktarıldı. Açıklamada, “Bakü ve Erivan ile yakın temas halindeyiz. Ermenistan idaresinden mevcut ikili muahedeler uyarınca Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü (KGAÖ) aracılığıyla durumun çözülmesine yardımcı olma talebiyle bir davet aldık” denildi.

“RUSYA’NIN ARABULUCULUĞU SONUCUNDA VARILAN MUTABAKATLARIN EKSİKSİZ OLARAK UYGULANMASINI BEKLİYORUZ”

Açıklamada ayrıyeten Karabağ’da çatışmaların sonlandırılmasına yönelik daha evvel Rusya’nın arabuluculuğunda imzalanan muahedeye uyulma daveti yapılarak, “13 Eylül’de Ermenistan-Azerbaycan sonunun muhakkak bölgelerinde durumun keskin bir biçimde berbatlaşması konusunda son derece telaşlıyız. 13 Eylül Moskova saatiyle 09.00’dan itibaren ateşkes konusunda, Rusya’nın arabuluculuğu sonucunda varılan mutabakatın eksiksiz olarak uygulanmasını bekliyoruz. Tarafları Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan önderlerinin 9 Kasım 2020, 11 Ocak ve 26 Kasım 2021 tarihli üçlü mutabakatlara uygun olarak durumun daha fazla tırmanmasından kaçınmaya, itidalli davranmaya ve ateşkese muhakkak uymaya çağırıyoruz” tabirleri kullanıldı.

Sorunun tahlilinde diplomatik yolların kullanılması gerektiği vurgulanarak, “Rusya, Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki tüm uyuşmazlıkların münhasıran siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiği fikrinden hareket etmeye devam ediyor” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.