Rusya yaptırımlara karşılık verdi: Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, başşehir Moskova’da düzenlenen “Yeni ufuklar” isimli aktiflikte yaptığı konuşmada, Rus iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Anton Siluanov, Rusya’nın yaptırımlarda birinci şoku atlattığını belirterek, “Evet ekonomimizde düşüş olacak. İktisadın tüm bu kısıtlamalara reaksiyon vermemesi olanaksızdı. Lakin dayanak tedbirleri almasaydık düşüş daha sert olurdu. Birinci şoku atlattığımızı düşünüyoruz fakat tekrar de ek yaptırım paketleri hazırlıyorlar” diye konuştu.

Siluanov, teknoloji alanında uygulanan kısıtlamaları aşmanın vakit alacağına işaret ederek, “Ancak makul bir bütçe ve mali siyasetle ek yaptırımlara direnç sağlayacağız ve mali bağımsızlığımızı koruma edeceğiz. Duvarlar örüp kendimizi içerisine kapatmayacağız” dedi.

‘TEMERRÜT İLAN ETMEYECEĞİZ’

Siluanov, Rusya’nın temerrüde düşme tehlikesiyle ilgili de konuşarak, “Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var. Şayet Batılı sistemler bize kapalı olursa yabancılara son seçenek olarak rubleyle ödeme yaparız” yorumunda bulundu.

Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle, Rusya’nın vadesi gelen dış borçlarına yönelik temerrüde düşme ihtimali kaygı yaratmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.