Rus İşgaline Karşı Ukrayna’nın Gizli Silahı: Türk yapımı Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları

Geçtiğimiz Pazar gecesi Twitter’da bir video viral oldu. Videoda dronelar havadan Rus ordusuna ait olduğu düşünülen bir konvoyu vuruyordu.

Video son günlerde Ukrayna’nın dronelar ile Rus ordusu üzerindeki yıkıcı etkisini gösteren siyah beyaz karelerden ibaretti. Ukrayna’dan paylaşılan video Twitter’da 2 gün içerisinde 3 milyon izlenirken, açıklamasında ‘Korkun düşmanlar! Size dünyamızda barış yok!’ yazıyordu.

Videonun asıl yıldızı ise Bayraktar TB2 isimli bir Türk yapımı drone’du. Bayraktar droneları sayesinde Ukrayna ordusu Rus ordusuna karşı kullanacak güçlü bir silaha sahip olmuş oldu.

Salı günü, Ukrayna ordusu Bayraktar insansız hava araçlarının bir tank ve iki karadan havaya füze sistemini bir gecede imha ettiğini belirtti. Twitter’da paylaşılan diğer videolarda ise, 2021 yılından beri ordu tarafından kullanılan bu droneların Rus yakıt konvoyunu ve ikmal kamyonlarını havaya uçurduğu görülüyor.

Bayraktar TB2’nin özelliklerinden bahsedecek olursak oldukça hafifler, ABD ordusunun kullandığı dronelardan yaklaşık yedi kat daha hafifler.

Tek bir saatte 30 saate kadar gökyüzünde kalmalarını sağlayan 12 metre açıklığında kanatlara sahipler. Her bir drone dört lazer güdümlü füze taşıyabiliyor.

ABD ve Avrupalı askeri analistler, Ukrayna’nın insansız hava aracı kampanyasının Rus ilerlemesini yavaşlatmadaki erken başarılarına katkıda bulunduğunu ve Rus ordusunun beklenmedik zayıflıklarını ortaya çıkardığını belirtiyorlar.

Türk askeri ve havacılık analisti Arda Mevlütoğlu Ukrayna’nın kullandığı Bayraktar TB2 için şunları dile getiriyor;

‘Ukrayna ordusu tarafından yayınlanan görüntüler, Rus hava savunmasındaki ciddi kusurları gösteriyor ve bu birçok gözlemci için sürpriz oldu. Görüntüler ayrıca halkla ilişkiler ve psikolojik savaş için çok faydalı.’

Bir zamanlar drone teknolojisi ABD ordusunun özel alanıyken, son yıllarda ilerleyen teknoloji ile birlikte savaşların en önemli demirbaşlarından bir tanesi oldu.

Havacılık endüstrisine odaklanan bir yayın organı olan Aviation Week’in Londra büro şefi Tony Osborne, Time’la yaptığı görüşmede şunları dile getirdi;

“Son yıllarda Bayraktar’lar gerçekten ünlü başarılara imza attı. Artık hepsinin en ünlü drone olduğunu iddia ediyorum. Bayraktar’larla ilgili en önemli şey, ucuz olmaları ve ucuz olduklarında onları kaybetme konusunda o kadar da endişeli olmamanız. Onları bir kavgaya atabilirsin ve dün gördüğümüz gibi dramatik bir vuruş yaparlarsa, aniden yıpratma savaşını kazanırsın.’

Tony Osborne, Ukrayna’nın cephaneliğinde yaklaşık 20 Baykar uçağı olduğunu tahmin ediyor. Aralık ayında Bloomberg, yetkililere atıfta bulunarak Ukrayna’nın iki düzine daha sipariş verdiğini duyurmuştu. Baykar, yorum taleplerine yanıt vermemişti.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House’da Türk ve Ortadoğu siyaseti uzmanı olan Galip Dalay, Time’a yaptığı açıklamada, “Bir NATO üyesi olan Türkiye için, Ukrayna’ya insansız hava aracı satışları askeri çıkarlarıyla uyumlu – yani Karadeniz bölgesindeki güç dengesini korumak için.” demişti.

Galip Dalay, “İHA’lar Türkiye’ye jeopolitik bir avantaj sağlıyor. Libya veya Suriye gibi yerlerde konvansiyonel savaşa girmek bir şey, ancak insansız hava araçları kullanmak başka bir şey. Drone’lar Türkiye’nin işini kolaylaştırıyor.”

Time’ın haberinde son olarak Bayraktar insansız hava araçlarının yarattığı yıkımdan, fakat ilerleyen Rus ordusu nedeniyle bu mutluluğun kısa sürebileceğinden bahsediliyor.

Ve son olarak Galip Dalay, şunları dile getiriyor;“Artık Türkiye’nin büyüyen bir savunma sanayisi olduğuna göre, size ait olanları savaşta test edilmiş olarak sergilemek istiyorsunuz. Bu tür çatışma bölgeleri, Türk drone endüstrisi için önemli bir PR haline geldi.”

Time dergisi ayrıca haberi Twitter sayfasının en üstüne tutturarak önemli içerik olarak kullanıcılarına sundu…

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Rusya ve Ukrayna Arasındaki İkinci Barış Görüşmesi Bugün Yapılacak

Avrupa’da Gaz Sancısı: Fiyatlar 10 Kat Arttı!

Avrupa’da doğal gaz fiyatları yükseliş sürecindeyken, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlama… 0 3 Mart, 08:47

Rusya Ekonomisi Çöp Seviyesinde! Finansal Piyasalardaki Sorunlar Dünyaya Yayılır mı?

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş dünyanın geri … 0 3 Mart, 08:47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.