Pakistan’daki sel bölgelerinde salgın alarmı

Pakistan’da muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketinde yüzlerce kişinin hayatını kaybederken, 4 bin 100 meskenin ise hasar görmüştü.

Yağışların etkilediği bölgelerde pak içme suyunun bulunmadığına işaret eden uzmanlar, tedbir alınmadığı takdirde çok sayıda çocuk ve yetişkinin ölebileceğini bildirdi.

Onlarca hastalık doğuruyor

Sindh, Belucistan, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde halkın ishal, kolera, mide ve bağırsak iltihabı, tifo ve vektörel hastalıklara yakanlanma ihtimali yüksek.

Uzmanlar, ülkede 33 milyondan fazla kişinin muson yağmurları ve sonrasında oluşan sellerden etkilendiğine işaret ederek, 5 milyon kişinin gelecek 4-12 haftada su yoluyla taşınan vektörel salgın hastalığa yakalanacağının iddia edildiğini belirtti.

Yağışlar panzehir ve kuduz aşısı talebine sebep oldu

Yılan ve köpek ısırığı hadiseleri Sindh, Belucistan ve Hayber Pahtunhva’dan yüzlerce yılan ve köpek ısırığı hadiseleri geldiğine işaret eden uzmanlar, yetkililerden yılan ısırıklarına karşı panzehir ve kuduz aşısı üretmelerini talep etti.

4,5 milyon dolar civarında ilaç ve tıbbi gereç tedariği gerekiyor

AA’nın haberine nazaran; uzmanlar, bir salgın hastalığın önlenebilmesi için başlangıçta 4,5 milyon dolar civarında ilaç ve tıbbi materyal tedariki gerektiğine işaret ederek hayırseverlerden, vatandaşlardan ve yardım kuruluşlarından takviye istedi.

33.4 milyon kişi selden etkilendi

Pakistan’da 14 Haziran’dan bu yana tesirli olan muson yağmurları sebebiyle 1162 kişi ölmüş, 33.4 milyon kişi sellerden etkilenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.