Ön komisyon: Dokunulmazlığı kaldırılsın

 

NAMIK DURUKAN Ankara – Toplantı sonrası açıklama yapan Özkaya, komisyonun titiz bir çalışma sonrası karar verdiğini belirterek “Meclisimizde bin 631 tane dokunulmazlıkla ilgili dosya var. Bunun yaklaşık bin 308 tanesi HDP ve DBP’li milletvekillerimize ait. Aydeniz de 77 dosyası ile Meclis’te en fazla dokunulmazlığı kaldırılması talep edilen milletvekili. Bunların çok büyük kısmı da bu ve benzer, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde polise mukavemet etmek, görev yaptırmamak için direnme. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında terör örgütünün propagandasını yapmak. Bir çok HDP arkadaşımızın çok daha az dosyası olduğu, aynı olaylarda diğer vekil arkadaşlarla ilgili dokunulmazlık fezlekesi düzenlenmediğini, Salihe Hanım’ın her olayda bu tür davranışları yaptığını videolarla da görmüş olduk. Komisyon bu gerekçeleri dikkate alarak dokunulmazlığın kaldırılması yönünde görüşünü beyan etti” dedi.

Hazırlık Komisyonu kararını 18 Temmuz’da Karma Komisyon’a sunacak. Karar, Karma Komisyon tarafından görüşüldükten sonra TBMM Genel Kurulu’na sevk edilecek.

HDP’li üye Abdullah Koç ise komisyonun, bu kararla AİHM kararlarını yok saydığını öne sürerek, “Milletvekili dokunulmazlığı hiçe sayıldı. Muhalefet şerhini yazacağız” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.