Microsoft, Windows 11’in Görev Yöneticisi’ni makyajladı

Bilgisayardaki işlemci, ekran kartı, arka planda çalışan işlemlerin sistem kaynaklarını ne kadar kullandığı gibi daha birçok bilgilerin görüntülenebilmesini sağlayan Görev Yöneticisi, Windows 11 işletim sisteminde değişikliğe uğruyor.

Ocak ayında Windows Insiders kullanıcıları için yayınlanan güncelleme ile Görev Yöneticisi’nin yeni tasarımı ortaya çıkmıştı. Geleneksel sekmeli tasarımdan vazgeçilen uygulamada Performans, İşlemler, Hizmetler gibi bölümlere artık sol taraftaki kenar çubuğundan ulaşılacak. Microsoft şimdi de arayüzü renklendirdiğini duyurdu.

Ayrıca Windows 11’in sistem gereksinimleri Microsoft’u bile zorladı!

Görev Yöneticisi, Windows 11 sistem temasını takip edecek

Microsoft’ta Program Yöneticisi olarak çalışan Claton Hendricks, YouTube’da yaptığı bir canlı yayında, Windows 11’in yeni Görev Yöneticisi’ni tanıttı. Performans, İşlemler gibi sekmelerde kaynak kullanımını gösteren sütunların artık bilgisayarınızın sistem teması ayarlarına göre renklendirileceğini açıkladı.

Şu anda Görev Yöneticisi’nde sütunlarda kullanılan vurgu rengi: turuncu (uygulamalarınızın sistem kaynağını kullanma yoğunluğuna göre rengin tonu değişebiliyor). Ancak turuncu, karanlık moddayken hoş bir görüntü sunmuyor. Bu kapsamda yapılan güncellemeyle kullanıcılar siyah ile uyumlu bir renk belirleyebilecekler.

windows 11 görev yöneticisi

Ancak Görev Yöneticisi’nin rengi bağımsız olarak değiştirilemeyecek. Bilgisayarınızın sistem temasıyla senkronize olacağı için, ayarlar uygulamasındaki Kişiselleştirme > Tema rengi bölümüne girip istediğiniz rengi buradan seçmeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra Windows 11, rengi Görev Yöneticisi’ne uyarlıyor.

Bu güncellemeyi de kapsayan yeni Windows 11 sürümünün sonbahar aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. 22H2 olarak bilinen sürümü Microsoft, şu anda Dev ve Beta kanalları üzerinden Winows Insider programına kayıt olan kullanıcılarla test ediyor.

Sizler de erkenden deneyimlemek isterseniz, Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Insider Programı bölümünden Dev Channel kanalına katılarak Görev Yöneticisi’nin yeni sürümünü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Ancak test aşaması hala devam ettiği için birtakım sorunlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.