Mehmetçik, Datça’daki yangını söndürme çalışmalarına dayanak sağlıyor

Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan Mesudiye Mahallesi’nin Kocadağ mevkisindeki ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.

İhbar üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye takımları bölgeye sevk edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, yangında 10 uçak, 16 helikopter, 107 arazöz, 13 iş makinası ve 595 işçi vazife alıyor. Belediyelerin itfaiye grupları ve askerler de söndürme çalışmalarına takviye veriyor.

Alevler şimdi denetim altına alınamazken, Mehmetçik de devreye girdi.

Mehmetçik yangın bölgesinde

Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’ndan çok sayıda askerimiz arazöz, dozer ve su tankerleriyle yangın bölgesine koştu.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Muğla Valiliğinin talebi üzerine Datça’da meydana gelen yangını söndürme çalışmalarına dayanak için Aksaz Deniz Üs Komutanlığımızdan çalışanın yanı sıra arazöz, dozer, su tankeri üzere yangın söndürme ve arazi araçları görevlendirilmiştir.” bilgisine yer verildi.

Rüzgarın suratı yükselecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye nazaran ise bölgede an prestijiyle sıcaklık 31 derece, rüzgar kuzeybatı istikametinden saatte 30-40 kilometre süratle esiyor.

Nem oranının yüzde 31 olarak ölçüldüğü yangın bölgesinde, rüzgarın suratının saatte 50-60 kilometreye yükseleceği varsayım ediliyor. Rüzgarın sabah tesirini kaybedeceği öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.