Kılıçdaroğlu’nun ‘güvenmiyoruz’ dediği AA’dan 14 Mayıs açıklaması

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde veri akışını durduran Anadolu Ajansı’nın (AA) Genel Müdürü Serdar Karagöz ve Yardımcısı Yahya Bostan, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin açıklama yaptı.

“Eğer verdiğimiz hizmette en küçük bir aksaklık görülürse, hizmet alanlar bizi savcılığa şikâyet etsin” diyen AA yöneticileri, “Bu kez veri akışı yine duracak mı” sorusuna da, “Her türlü önlemi aldıklarını, bunlar arasında AA’ya yapılabilecek siber saldırılara karşı teknik önlemlerin de bulunduğunu, seçim gecesi elde edilecek tüm verilerin müşterileriyle kesintisiz paylaşılacağını” yanıtını verdi.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ün aktardığına göre, Genel Müdür Karagöz’ün seçim gecesi yapılacak çalışma şeklini anlattığı açıklaması şöyle:

“Türkiye’de seçim sonuçlarını açıklayan merci Yüksek Seçim Kurulu’dur. Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi, sandık başından topladığı kesinleşmemiş sonuçları abone/müşterilerine servis eden bir şirkettir. Bu kapsamda AA’nın seçim verilerini müşterilerine sağlıklı ve güvenilir bir şekilde servis etme sorumluluğu bulunmaktadır. AA’nın seçim verisi toplama sistemi iki ana kaynağa dayanacak.

Birinci kaynak: 14 Mayıs Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde editöryal ve idari çalışanlar ile serbest habercilerden oluşan 2 bin 500 kişilik AA ekibi sahada görev yapacak.

İkinci Kaynak: Araştırma şirketi çalışanları. (Anlaşma gereği bu şirketin ismi açıklanmıyor.) Türkiye genelindeki tüm sandıklardan seçim verilerini toplayabilmek için bir araştırma şirketi ile iş birliği yapacağız. Araştırma şirketi, AA çalışanlarının ulaşmadığı sandık sonuç verilerini toplayarak AA sistemine yükleyecek.

AA çalışanları 191 bin sandığın yaklaşık 50 binine doğrudan ulaşacak. Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerdeki sandıkların önemli bir bölümünün verileri AA çalışanları tarafından toplanacak. AA ekipleri, sandık sonuç verilerini toplarken AA yazılımcılarının ürünü olan özel mobil uygulamayı ve yazılımı kullanacak.”

ANADOLU AJANSI ÖZEL BİR YAZILIM HAZIRLADI AMAZON İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Öztürk’ün aktardığına göre, özel bir yazılım hazırlayan AA, seçim verisi toplama işleminde Amazon’la iş birliği yapacak. Sandık sonuç tutanaklarının fotoğraflarında yer alan veriler Amazon’un OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi ile otomatik olarak taranarak dijital ortama aktarılacak.

AA ÇALIŞANLARI YAKLAŞIK 50 BİN SANDIĞIN VERİSENE DOĞRUDAN ULAŞACAK

Bostan da sistemin nasıl işleyeceğini aşama aşama şöyle anlattı:

“Sandık sonuç verilerinin toplanmasından sorumlu olan görevliler, cep telefonlarına indirdikleri mobil uygulama üzerinden hangi sandıklarda görevli olacaklarını görecek. Bu görevlendirme, çalışanların kayıtlı adreslerine göre yapıldı. Her bir görevli, kayıtlı adresine en fazla 3 kilometre uzaklıkta olan sandıklarda görev yapacak. Bir görevli en az 10, en çok ise 40 sandığın sonucunu sandık sonuç tutanağının fotoğrafını çekmek suretiyle sisteme aktaracak. Bu çerçevede AA çalışanları yaklaşık 50 bin sandığın verisine doğrudan ulaşabilecek.

FOTOĞRAFLARI ÇEKİLECEREK MOBİL UYGULAMA İLE AA SİSTEMİNE AKTARILACAK

AA ekipleri sandıklar kapandıktan ve oy sayım işlemi başladıktan hemen sonra, görevli oldukları sandıkların başında olacak. Oy sayım işlemi tamamlandığında ve sandık sonuç tutanağı oluşturulduğunda bu tutanağın fotoğrafını çekip mobil uygulama üzerinden AA sistemine aktaracak. Sisteme giren sandık sonuç tutanakları Amazon’un OCR uygulamasıyla yazılım tarafından okunacak ve dijital alana taşınmış olacak.

“Sistemin tamamen sağlıklı bir şekilde işlemesi için bir kontrol mekanizması kuruldu”
Bu sistemin tamamen sağlıklı bir şekilde işlemesi için bir kontrol mekanizması kurulmuştur. Görevlilerin sandık başından gönderdiği veriler, OCR sistemiyle okunduktan sonra Ankara’daki Genel Müdürlük binasındaki 300 veri kontrol sorumlusu tarafından titizlikle kontrol edilecek. Bu sorumlular, sandık sonuç tutanağı fotoğrafı ile sistemdeki sonuçları karşılaştıracak. Verilerde herhangi bir hata olması durumunda düzeltme işlemini yapacak ve verilere son onayı verecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir