Kahramanmaraş’ta lavanta tarlasına kurulan “Arı evi” açıldı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Afşin Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülen proje kapsamında Beyceğiz Mahallesi kırsalında oluşturulan, rengarenk kovanlarıyla dikkati çeken ve içine 25 kovan yerleştirilen arı konutu ve Aromatik Yağlar Distilasyon Tesisi’nin açılışı için merasim düzenlendi.

Programda bir konuşma yapan Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Eserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aslı Özkırım, projeyi destekleyen ve başlatan Afşin Belediye Lideri Mehmet Fatih Güven’e teşekkür ederek, Afşin’de arıcılık manasında bir prensip imza atıldığını lisana getirdi.

Özkırım, projenin benzerlerinin birçok vilayet ve ilçelerde devam edeceğine inandığını söz ederek, üniversitelerine bu mevzu hakkında birçok müracaatın olduğunu söyledi.

Projede emekleri bulunanlara teşekkür eden Özkırım, şunları belirtti:

“Projemizin iki emeli var. Bir tanesi tüketicilerimize, balı bilmeyene, arının kıymetini bilmeyene bu türlü hoş bir lavanta bahçesinin içerisinde arıyı tanıtmak, arıcılığın nasıl bir meşakkatli yol olduğunu göstermek. Buraya gelen ziyaretçiler Türkiye’de bir birinci olan tek modül halindeki en büyük lavanta tarlasındaki o mor çiçeklerin ortasında rengarenk kovanların içindeki arıların vızıltılarını sağ yanında duyacak, sol yanında da arıların ürettiği balı, arı sütü ve poleni, propolisi raflarda görebilecek. Bu çok kıymetli. Projemizin ikinci maksadı ise arıcılarımıza yönelik. Arıcılarımız da burada Hacettepe Üniversitesinin bilimsel gelişmelerden haberdar ettiği uygulamaları görebilecek.”Afşin Belediye Lideri Mehmet Fatih İnanç de Afşin-Elbistan’ın Türkiye’nin en büyük dördüncü ovasına mesken sahipliği yaptığını ve bunun kendileri için büyük avantaj olduğunu söyledi.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oğuz Ali Bekiroğlu da Afşin Belediyesini hayata geçirdiği projelerden ötürü tebrik etti.

AK Parti Genel Merkez Lokal İdareler Lider Yardımcısı Veli Böke ise hayata geçirilen projelerin hoş hizmetlere vesile olacağını düşündüğünü belirtti.

Merasimde iştirakçilere, tıbbi aromatik bitkiler, arıların verimliliği, kaliteli bal üretimi ve arıcılık hakkında sunum gerçekleştirildi.

Merasime, Afşin Kaymakamı Ahmet Can Pınar, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, siyasi parti temsilcileri, kamu ve kurum amirleri, etraf vilayet ve ilçelerden gelen bal ve arı üreticileri birlik liderleri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.