Kadirov’dan Erdoğan’a Ukrayna daveti: Katilleri kurtarmayın

Türkiye’nin Ukrayna’da Rusya’nın kuşatması altındaki Azovstal fabrikasından tahliye için gemi gönderme teklifine Çeçen başkan Kadirov’dan reaksiyon geldi. Erdoğan’a seslenen Kadirov, “Bu hatalıların sizi aldatmasına müsaade vermeyin” sözlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna işgaline dayanak veren Çeçenistan başkanı Ramazan Kadirov, Mariupol kentinde Rusya’ya karşı savaşan Ukraynalıların son kalesi olan Azovstal çelik fabrikasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a davet yaptı.

Rusya, geçen ay stratejik kıymete sahip liman kenti Mariupol’ü ele geçirdiğini duyurmuş, kentteki Ukrayna güçleri ve çok milliyetçi Azov Taburu savaşçıları, çok sayıda siville bir arada Azovstal fabrikasına sığınmıştı. Sivillerin birden fazla fabrikadan tahliye edilirken Ukraynalı savaşçılar Rusya’nın “Teslim olun” davetini reddetmişti.

Kadirov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek Azovstal fabrikasındaki Ukraynalı güçleri kurtarmama daveti yaptı. Telegram hesabından açıklama yapan Çeçen önder, “Azov savaşçıları, size saf kurbanlar olarak gösterilen ve yargılanmadan kaçmaya çalışan katiller ve ateistlerdir. Bu hatalıların sizi aldatmasına müsaade vermeyin” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE DEVREYE GİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün “Türkiye, Ukrayna’da Rusya’nın kuşatmasındaki Azovstal fabrikasından yaralı askerlerin ve sivillerin tahliyesi için gemi gönderme teklifinde bulundu” açıklaması yapmıştı.

Kalın, Türkiye’nin tahliyeler için birkaç plan önerdiğini söyleyerek bunlardan birine nazaran, tahliye edileceklerin evvel karadan Berdiansk Limanı’na getirilecekleri, akabinde Türkiye’nin gönderdiği gemiyle İstanbul’a ulaştırılacaklarını belirtmişti. Kalın, “Gemimiz, yaralı askerleri ve öteki sivilleri Türkiye’ye getirmek için hazır” demişti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’na nazaran Rusya Azovstal fabrikasına taarruzları sürdürüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.