İsveç Başbakanı Andersson: Terörist olmayanın telaş duymasına gerek yok

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO’ya iştirak süreciyle ilgili konuştu. Andersson, NATO Önderler Zirvesi’nin davetlisi olarak gittiği İspanya’nın başşehri Madrid’de gazetecilere açıklamada bulundu. İsveç’in NATO’ya üyelik müzakerelerinin bir yıl sürebileceğini belirten Andersson, bugünkü toplantıyı ve sürecin ilerlemesini sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

33 kişinin Türkiye’ye iadesi konusu

Andersson, İsveç ve Finlandiya’dan 33 kişinin Türkiye’ye iadesi konusunda Türk basınında çıkan haberlere ait, “Böyle bir belge geldi mi bilmiyorum. Bunları yetkililer ile birlikte yasalar çerçevesinde ele alacağız.” dedi.

“Terörist olmayanın telaş duymasına gerek yok”

İsveç vatandaşlarının hudut dışı edilemeyeceğini aktaran Andersson, “Türkiye ile yaptığımız görüşmede milletlerarası hukuka uyacağımızı belirttik, terörist olmayanın tasa duymasına gerek yok.” tabirini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Aftonbladet gazetesine, bahse ait değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden…”

Türkiye’nin terör atakları konusundaki telaşlarını ciddiye aldıklarını tabir eden Linde, “İsveç ve Finlandiya’nın, bu kelamı edilen PYD, YPG ve Türkiye’nin FETÖ olarak adlandırdıklarına, silah ve para üzere Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden bir mevzuda dayanak vermeyeceği istikametinde anlaştık.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.