İhracatçı kurumlara vergi indirimi

7351 sayılı Kanun ile imalatçılar ve ihracatçıların 2022 ve sonraki hesap periyotlarında elde edecekleri yararlara uygulanacak kurumlar vergisi oranında 1 puan indirime gidildi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye nazaran, 7351 sayılı Kanun ile Kurumlar Vergisi Kanunu (KVK)’nun oranı düzenleyen 32. unsuruna eklenen yedi, sekiz ve dokuzuncu fıkralarda yer alan düzenlemeler yapıldı.

Buna nazaran, 7351 sayılı Kanun ile imalatçılar ve ihracatçıların bu faaliyetlerinden 2022 ve sonraki hesap devirlerinde elde edecekleri karlara uygulanacak kurumlar vergisi oranında 1 puan indirime gidildi.

3 HUSUSTA DEĞİŞİKLİK

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye nazaran, 32. hususa şu eklemeler yapıldı:

• İhracat yapan kurumların münhasıran ihracattan elde ettikleri yararlarına kurumlar vergisi oranı 1 puan indirimli uygulanır.

• Sanayi sicil dokümanını haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların münhasıran üretim faaliyetinden elde ettiği karlarına kurumlar vergisi oranı 1 puan indirimli uygulanır. Bu karların ihracata isabet eden kısmı için yedinci fıkra kararına nazaran ayrıyeten indirim uygulanmaz.

• Yedinci ve sekizinci fıkralardaki indirimli oranlar, husus kapsamındaki öteki indirimler uygulandıktan sonraki kurumlar vergisi oranı üzerine uygulanır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.