Hükümetin değiştiği İsveç’te Türkiye kararı: NATO görüşmelerine tıpkı isim devam edecek

İsveç Meclis Lideri Andreas Norlen tarafından hükümet kurmak için görevlendirilen Ulf Kristersson, Türkiye ve NATO görüşmeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Devlet televizyonu SVT’nin haberine nazaran, Kristersson, Türkiye ile NATO müzakerelerinin ciddiyetle sürdüğünü kaydetti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERE OSCAR STENSTRÖM DEVAM EDECEK

Görüşmelere başmüzakereci sıfatıyla eski Başbakan Magdalena Andersson’un sekreteri Oscar Stenström’ün devam edeceğini vurgulayan Kristersson, “İsveç’te seçim yapıldığı için dünyadaki gelişmeler durmuyor. NATO sorunu seçimden evvel olduğu üzere bugün de değerli. Müzakerelerin sonuna kadar da husus kıymetli olmaya devam edecek. Anderssons’un sekreteri Oscar Stenström’e inancım sonsuz, bu müzakerelerde liderlik etme yeteneğine güveniyorum” tabirlerini kullandı.

Öte yandan ülkede resmi olmayan seçim sonucuna nazaran, sağ blok partiler yüzde 49,6, azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,9 oy aldı. Buna nazaran 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 176, sol blok partileri 173 sandalye kazandı.

Bu tablo sonrası, hükümet kurma misyonu ölçülü Muhafazakar Parti (M) önderi Ulf Kristersson’a verilmişti.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO GÖRÜŞMELERİ

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Tepesi’nde 28 Haziran’da Üçlü Muhtıra imzalanmıştı. Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Sistem’in birinci toplantısı da 26 Ağustos’ta Finlandiya’nın Vantaa kentinde yapılmıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.