Hindistan’da askerlik ıslahatına reaksiyonlar kriz çıkardı, tren vagonları ateşe verildi

Hindistan’da “Agnipath” olarak isimlendirilen askeri ıslahata yönelik başta Bihar eyaleti olmak üzere ülkenin birçok noktasında gerçekleştirilen protestolar, şiddet olaylarına dönüştü. Tren vagonları ateşe verilirken, çok sayıda sefer iptal oldu. Olaylarda bir kişi hayatını kaybetti.

Hindistan’da “Agnipath” olarak isimlendirilen askeri ıslahata yönelik reaksiyonlar büyüyor. Protestoların ikinci gününde Bihar eyaletinde en az iki istasyonda tren vagonları göstericiler tarafından ateşe verildi. Vagonlar alev alev yanarken, demiryolu hizmetleri aksadı, çok sayıda sefer iptal edildi.

Telengana eyaletine bağlı Secunderabad kentinde de giderek yayılan protestolarda yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Polis, “Protestocular Secunderabad tren istasyonundaki birtakım yerleri de ateşe verdiler” bilgisini paylaştı. Burada bir ptotestocu çatışmalarda hayatını kaybetti.

Rajasthan, Uttar Pradeş ve Madhya Pradeş de dahil olmak üzere ülkenin farklı noktaları, şiddetli protestolara sahne oluyor.

TEPKİ ÇEKEN ASKERİ REFORM

Agnipath planı, orduya kısa vadeli kontratlı asker alımını içeriyor. Plan çerçevesinde askerler 6 ayı eğitim olmak üzere toplam 4 yıl orduda vazife yapacak. Bu yıl yaklaşık 46 bin kişinin yeni sistemle işe alması planlanırken, askerlerin yalnızca yüzde 25’i misyonuna devam edecek.

Orduya girenlerin 4 yılın akabinde ne yapacağının meçhul olması ise telaşa yol açıyor. Plan ayrıyeten ordunun profesyonelliğini zayıflatabileceği ve ülkede daha fazla işsizliğe yol açabileceği gerekçesiyle reaksiyon çekiyor. Muhalefet kanadı yeni sistemle Hint ordusunun “stajyer ordu” haline getirileceğini savunuyor.

Program çerçevesinde silahlı kuvvetlere 17,5 ile 21 yaş ortasında bayan ve erkek işçi alınacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.