Finansal hizmetler inanç endeksi geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 yılı Haziran ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar finansal dalda faaliyet gösteren 155 kuruluşun cevaplarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna nazaran 2022 yılı Haziran ayında FHGE, bir evvelki aya nazaran 4.9 puan düşüş kaydederek 168 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talebin FHGE’yi artış istikametinde etkilediği, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise FHGE’yi azalış istikametinde etkilediği görüldü.

“ZAYIFLAYARAK DEVAM EDİYOR”

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme olduğu tarafındaki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı tarafındaki beklentilerin bir evvelki aya kıyasla zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu istikametindeki değerlendirmelerin ise güçlendiği görüldü.

2022 yılı Haziran ayında, ‘Finans ve Sigorta Faaliyetleri’ kesiminde itimat endeksleri alt bölümler prestijiyle değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)“ ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” kesimlerinde bir evvelki aya nazaran sırasıyla 5.5 ve 16.4 puanlık azalış olduğu, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu toplumsal güvenlik hizmetleri hariç)“ bölümünde ise 9.9 puanlık artış olduğu gözlendi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.