FETÖ’cü komisere ‘soruları çaldığı’ gerekçesiyle dolandırıcılık davası açıldı

Fetullahçı Terör Örgütüne üye olmak cürmünden 6 yıl 3 ay mahpusla cezalandırılan komiser M.A. hakkında soru çalarak komiser olduğu gerekçesiyle ‘nitelikli dolandırıcılık’ hatasından da ayrıyeten dava açıldı. İddianamede sanığın 10 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

Gaziantep’te misyon yaparken FETÖ terör örgütü üyesi olmak cürmünden meslekten ihraç edilen ve 6 yıl 3 ay mahpusla cezalandırılan komiser M.A. ile ilgili İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün şikâyeti üzerine dolandırıcılık kabahatinden ikinci bir dava açıldı.

2010 yılındaki komiserlik imtihanında soruların çalındığı listede yer aldığı tespit edilen M.A.’nın ayrıyeten komiserliğe geçtikten sonra maaşındaki farkların da kamuyu ziyana uğrattığı gerekçesiyle faiziyle birlikte geri ödenmesi istendi.

Gaziantep Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, iki ihbarcının şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada FETÖ mensubu emniyet takımındaki bireylere komiser ve komiser yardımcılığı imtihanındaki soruların çalınarak evvelden bu şahıslara dağıtıldığı bunlardan birinin de sanık M.A olduğu bildirildi.

KURAN’A EL BASTIRIP SORULARI VERDİLER

İhbarlar üzerine Emniyet Genel müdürlüğünce TEM ve İstihbarat Daire Başkanlıkları ile Teftiş Heyetlerince da bu hususta tespitler yapıldığı belirtildi.

İddianamede, FETÖ üyesi polislerin komiserlik imtihanı öncesinde rapor yahut yıllık müsaade aldıkları, bu devir içinde örgüte ilişkin meskenlerde imtihanlara hazırlandıkları kaydedildi.

Yanlarına örgüt ağabeyi, imam yahut polislerin gelerek kendilerine soruları vermeden evvel yemin ettirildikleri, Kuran-ı Kerim’e el bastırıp sadakatlerini bildirdikten sonra da Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan 80 sorunun gösterildiği ve bu soruların imtihana girecek bireylere A 4 çıktısı olarak verildiği kaydedildi.

“ÖRGÜTE SADAKATİ EN ÜST DÜZEYDE KİŞİ”

Bazı FETÖ’cü polislere projeksiyon aygıtıyla duvara yansıtılarak soruların gösterildiği, kimilerine da CD yahut Flash bellekte teslim edildiği, bu formda yazılı imtihan sorularını ve yanıtlarını imtihan öncesi ele geçirip haksız ve hileli halde imtihanı geçerek yüksek meblağda maaş alarak devlet hazinesini ziyana uğrattıkları söz edildi.

Emniyet mahrem yapı imamlarının, tüm emniyet mensuplarını fişlediği listelerin ele geçirilmesiyle emniyet içindeki FETÖ’cü çalışanın de deşifre olduğu, bu listede ismi geçenlerin yüzde 78’inin komiserlik imtihanını haksız biçimde kazanan FETÖ’cüler olduğu belirlendi.

Mahrem imamlarda ele geçen FETÖ’cü polislerin kayıtlarının tutulduğu bilgi inceleme raporuna nazaran, örgüt imamlarının sanık hakkında A5 kodlamasıyla, FETÖ mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst düzeyde olan kişi olarak kayıtlara geçirildiği belirtildi.

HAKSIZ MAAŞLAR ALARAK HAZİNEYİ ZİYANA UĞRATTI

Sanığın soru ve karşılıkları elde ederek yanıt kâğıdına evvelden öğrendiği soruların yanıtlarını yazarak diğerlerini aldatacak biçimde düzenlediği, imtihana giren öteki adayların ziyanına, kendi faydasına olacak halde imtihanı kazandığına dair resmi belgeyi düzenlettirdiği kaydedildi.

İddianamede, sanığın imtihanı kazanmasıyla Emniyet Genel Müdürlüğünce düzenlenen kursa katılıp İçişleri Bakanlığınca komiser yardımcısı olarak atandığı, usulsüzce atandığı kamu vazifesi nedeniyle haksız formda maaşlar alarak kamuyu ziyana uğrattığı için nitelikli nitelikli dolandırıcılık kabahatinden cezalandırılması istendi.

2010’daki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı’nda yazılı imtihan öncesinde sorulara erişerek bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine yüzlerce polis hakkında ‘FETÖ üyeliğinden’ davalar açılmış ve birçoğu ceza almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.