Erdoğan’ın Suriye’ye operasyon sinyali, Esad’ı harekete geçirdi: Tank ve asker yığıyorlar tezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’ye yeni bir askeri operasyon başlatma sinyali vermesinin akabinde Suriye içinde hareketlilik sürüyor. Mahallî kaynaklara nazaran Beşar Esad idaresi de muhtemel operasyona karşı harekete geçti.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazları nedeniyle tansiyonun yükseldiği bir periyotta Türkiye’nin güneyinde de hareketlilik artıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta dikkat cazibeli bir açıklama yapmış ve Suriye’ye bir askeri operasyon düzenlenebileceğinin sinyalini vermişti. Erdoğan dün yaptığı açıklamada da “Güney sonlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bölge oluşturma gayretimizin yeni safhasına geçiyoruz” diyerek operasyonun her an başlayabileceğini söz etmişti.

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’yi destekleyen ABD’den ise operasyona karşı açıklamalar gelmişti. Dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir ortaya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Suriye’nin kuzeyinde tansiyonu arttıracak bir adıma karşı çıkarız” demişti.

SURİYE ORDUSU BÖLGEDE KONUŞLANIYOR

Tartışma sürerken Suriye idaresinin de Türkiye’nin muhtemel operasyonuna karşı harekete geçtiği belirtildi. Middle East Monitor sitesinin haberine nazaran, Beşar Esad hükümetine bağlı ordu Tel Rıfat kenti ve Halep’in kuzeyine asker konuşlandırdı.

Mahallî kaynaklar, dört askeri birliğin YPG’ye bağlı Suriye Demokratik Güçleri’nin denetimindeki bölgelere giriş yaptığını duyurdu. Suriye televizyonu da, hükümet denetimindeki bölgelerde ve Minniğ Hava Üssü etrafında konuşlanan Suriye ordusunun ağır silah ve tanklarla donatıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.