Erdoğan, Şanghay Tepesi’nde: ‘Her alanda işbirliğine hazırız’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Semerkant’taki Şanghay İşbirliği Teşkilatı doruğunda açıklamalarda bulundu.

Buradaki konuşmasında, Şanghay İşbirliği Teşkilatı’nın Asya’ya açılan bir pencere haline geldiğini söyleyen Erdoğan,İklim değişikliği, salgın, güç, besin arzı güvenliği, ırkçılık, sistemsiz göç, ekonomik sakinlik ve tedarik zincirinde aksamalar üzere imtihanlarla karşı karşıyayız. Lakin global işbirliği ve tahlil anlayışıyla üzerinden gelebiliriz” dedi.

‘İŞBİRLİĞİ’ MESAJI

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla bir an evvel sona ermesi için bir gayret sarf ettiklerini kaydeden Erdoğan, “Güvenlikten iktisada, güçten ulaşıma, tarımdan turizme kadar her alanda işbirliğine hazırız” mesajı verdi.

“161 ÜLKE VE 12 MEMLEKETLER ARASI KURULUŞA YARDIM SAĞLADIK”

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırlar şu halde:

“Burası Asya’ya açılan pencerelerimizden biri haline gelmiştir. Bundan sonra işbirliğimizi çok daha üste çıkaracağımıza inanıyorum. İmkanlarla birlikte meselelerin da globalleştiği bir çağda yaşıyoruz. İklim değişikliği, salgın, güç, besin arzı güvenliği, ırkçılık, sistemsiz göç, ekonomik sakinlik ve tedarik zincirinde aksamalar üzere imtihanlarla karşı karşıyayız. Fakat global işbirliği ve tahlil anlayışıyla üzerinden gelebiliriz. Bu periyotta kimi ülkeler duvarlarını yükseltmeyi, içe kapanmayı tercih etmişlerdir. Bunun en son ve acı örneği koronavirüs salgınında yaşanmıştır. Salgın sürecinde milletlerarası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler uygun bir imtihan veremediler. Kimi ülkeler tıbbi gereç temininde çatışma noktasında geldiler. Biz ise 161 ülke ve 12 memleketler arası kuruluşa yardım sağladık. TURKOVAC’ı tüm muhtaçlık sahiplerinin hizmetine sunduk. 4 milyondan fazla yerinden edilmiş beşere mesken sahipliği yapmayı sürdürüyoruz. 

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla bir an evvel sona ermesi için ağır efor gösteriyoruz. Tahılın bilhassa en çok muhtaçlık duyanlara ulaştırılması noktasında samimi efor harcıyoruz.

Türkiye on binlerce vatandaşını terör örgütlerine kurban vermiş bir ülkedir. 40 yılı bulan bölücü terörle uğraşımızda birden fazla vakit yalnız bırakılsak da PKK, PYD, YPG, FETÖ, DEAŞ dahil terörizmin tüm biçimleriyle uğraşımızı sürdürüyoruz. 

Güvenliğin değerli bir boyutunu tedarik zincirlerinde sürekliliğin sağlanması oluşturmaktadır. Global besin güvenliğine yönelik gayretleri destekliyoruz. Doğu ile batı ortasındaki irtibatın güçlendirilmesinin değeri daha da anlaşılmıştır. Ortak Koridor refahın ve istikrarın tesisinde büyük rol oynuyor. Türkiye devasa ulaşım ve altyapı yatırımları ile bu alanda çok kıymetli bir muvaffakiyete imza atmıştır. Güvenlikten iktisada, güçten ulaşıma, tarımdan turizme kadar her alanda işbirliğine hazırız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.