Dünyada maymun çiçeği alarmı: İki ülkede daha görüldü

İngiltere’de birinci olarak 7 Mayıs’ta görülen maymun çiçeği (monkeypox) virüsü dünyaya yayılmaya devam ediyor. Maymunlardan insanlara geçtiği bilinen virüs artık de Belçika ve İtalya’da ortaya çıktı.

Belçika’da ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’te örnekleri alınan bir kişinin Hollanda’daki laboratuvar testleri, maymun çiçeği virüsüne yakalandığını ortaya koydu.

Anvers Tropikal Tıp Enstitüsü’nden Isabel Brosius, kamu yayıncısı VRT’ye yaptığı açıklamada, Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün birinci defa Belçika’da da saptandığını söyledi. Brosius, virüsün geniş bir yayılma talihinin çok düşük olduğunu fakat yeniden de durumu yakından izlediklerini belirtti.

HASTANIN KARANTİNAYA ALINMASI İSTENDİ

Belçikalı hastanın karantina altına alınması istendi. Maymun çiçeği virüsüne yakalanan kişinin eşinde de misal belirtiler tespit edildi.

Belçikalı uzmanlar, ortak bir hareket planı saptamak için bugün bir ortaya gelecekler. Bakım ve Sıhhat Ajansı’ndan Joris Monens, maymun çiçeği virüsünün toplumda yayılması konusunda şimdi endişelenecek bir durum olmadığını belirterek “Hastalık sırf yakın temas yoluyla bulaşıyor, kısa vadeli temas yoluyla değil fakat tekrar de dikkatli olmalıyız” dedi.

İTALYA’DA DA GÖRÜLDÜ

İtalya’ya ise maymun çiçeği virüsü kaynaklı birinci hadisenin İspanya’dan gelen bir şahısta tespit edildiği bildirildi.

İtalyan basınındaki haberlere nazaran, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan Roma’ya gelen bir bireyde maymun çiçeği virüsüne rastlandı. İtalya Yüksek Sıhhat Enstitüsünün (ISS) maymun çiçeği virüsüyle alakalı İtalya’daki durumu takip niyetli uzmanlardan oluşan özel bir vazife gücü oluşturduğu belirtildi.

Sıhhat Bakanlığının da bölgelerdeki lokal sıhhat makamlarını maymun çiçeği olaylarına ait uyardığı kaydedildi.

ISS Bulaşıcı Hastalıklar Ünitesi Lideri Anna Teresa Palamara, ANSA ajansına yaptığı açıklamada, “Şu an için her şey denetim altında.” dedi.

G7 ülkeleri sıhhat bakanları toplantısı için Almanya’nın başşehri Berlin’de bulunan İtalya Sıhhat Bakanı Roberto Speranza da gerek ulusal gerekse Avrupa müşahede ağları sayesinde hususa yüksek dikkatle yaklaştıklarını tabir etti.

İSPANYA VE PORTEKİZ’DE DE VİRÜS ALARMI VERİLMİŞTİ

Orta ve Batı Afrika’da maymundan beşere geçen endemik bir virüsün neden olduğu ender bir hastalık olan maymun çiçeğinin, 18 Mayıs’ta İspanya’nın başşehri Madrid’de 8 bireyde tespit edildiği açıklanmıştı.

Virüsün Avrupa’da birinci olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de bir bireyde görüldüğü doğrulanmış, akabinde 17 Mayıs’ta Portekiz’de 5 bireyde bu virüsün görüldüğü, 15 kişinin de kuşkulu durumda nezaret altına alındığı belirtilmişti.

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun Çiçeği virüsü, insanların çoklukla batı ve orta Afrika’nın tropik bölgelerinde kaptığı az bir viral enfeksiyondur. Çoklukla virüsü barındırdığı bilinen sincap, maymun üzere hayvanlarla direkt temas yoluyla yayılır. Bununla birlikte, enfekte bir bireyle çok yakın temas yoluyla da bulaşabilir.

Maymun Çiçeği virüsü birinci olarak 1958’de araştırma için tutulan maymunlarda çiçek gibisi bir hastalık salgını meydana geldiğinde keşfedildi. Birinci insan hadisesi 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kaydedildi ve enfeksiyon o vakitten beri bir dizi Orta ve Batı Afrika ülkesinde rapor edildi. Şimdiye kadar Afrika dışında yalnızca bir avuç olay bildirildi ve bunlar kıtayla seyahat kontakları olan beşerlerle sonlu kaldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Maymun Çiçeği virüsü ekseriyetle hafiftir ve birden fazla hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde güzelleşir. Tekrar de, hastalık ölümcül olabilir. Lakin, bulaştığı insanların yüzde 10’unu öldürebilir. Maymun Çiçeği virüsü, bedeninizin enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinin birtakım istikametlerini kapatır. Bedeninizin savaşamayacağı öteki virüslerin ve bakterilerin varlığı nedeniyle, en makus durumlarda hastalar bedende ölümcül bir şoka ve kan zehirlenmesine yenik düşebilir. Mevt, genç hastalarda daha muhtemeldir. Deri lezyonları ağrılı ve biçim bozucudur ve diğer enfeksiyonların kaynağı olabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.