Dünya Bankası: Açlık krizi kapıda

21. Forum İstanbul Konferansı kapsamında düzenlenen “Global Bakış: Dünya ve Türkiye” paneline katılan Dünya Bankası Başekonomisti ve Beklentiler Kümesi Yöneticisi Ayhan Köse, dünya iktisadının şu anda yaşadığı yavaşlamanın çok daha derin olabileceğini öngördüklerini aktararak borç stoku, yabancı para cinsinden borcu yüksek olan ülkeler için borç maliyetlerinin bir biçimde artacağını vurguladı.

Köse, 1970’lerde yaşanan stagflasyon kavramının şu anda önemli halde tartışıldığını belirterek, “Dünya iktisadında çok yüksek enflasyon oranları görüyoruz. Şu anda yüzde 7-8 ortasında. Lakin büyüme düşük düzeyde. 1970’lerin sonunda enflasyonun önüne geçmek için ABD Merkez Bankası’nın süratli bir halde faizleri artırdığı periyotta ortaya çıkan krizler üzere krizlerle müsabaka durumumuz var. Bütün sorun, bu türlü bir kriz olması mümkünlüğünü nasıl azaltabiliriz? Bu stagflasyon çemberinden dünya iktisadı krizler olmadan nasıl çıkabilir?” formunda konuştu.

AÇLIK KRİZİ TEHLİKESİ

Ayhan Köse, tarım emtia hususlarındaki artışların rekor düzeylere ulaştığına işaret ederek “Bugünlerde birçok ülkede açlık krizi olabileceği tehlikesi üzerinde duruyoruz. Buğday ve öbür ziraî eserlerin alımında birçok ülke Rusya ve Ukrayna’ya bağlı ve bu iki ülke kıymetli rol oynuyorlar” dedi.

Köse, Dünya Bankası’nın gelecek 15 ay için 170 milyar dolarlık bir paket hazırladığını, bu kaynağı çok süratli bir halde, gereksinimi olan ülkelere yardım biçiminde, düşük faizli borç halinde vereceklerini söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.