Dolar dalgalanıyor, CDS 800’ü aştı

Yurt içi piyasada ekonomiye ilişkin yeni adımların yansımaları takip ediliyor. TL varlıklarda karışık görünüm var.

Dolar 17,2’nin üzerinde başladığı günde 17,15 seviyelerine kadar indi. Ancak kur aşağı yönlü hareketlerde kalıcılık sağlayamıyor. Dolar/TL yeniden 17,20 seviyelerine çıktı.

CDS 800 baz puanı aştı

Türkiye’nin risk primi de yukarı yönlü hareketine devam ediyor. 5 yıllık risk primi (CDS) 800 baz puan seviyesini aşarak 2008 yılından bu yana kaydettiği zirve seviyeyi yeniledi. Ekim 2008’de güniçi işlemlerde Türkiye’nin risk primi 904 baz puanı görmüştü.

Tahvil getirileri düşüşte

Merkez Bankası’nın yabancı para mevduat için TL tahvil tutma zorunluluğu getireceğine dair açıklamasıyla, gösterge tahvil getirileri verim eğrisi genelinde üç puan civarında düşüşle güne başladı.

Dün son işlemde yüzde 25,72 seviyesinde olan 28 Nisan 2032 vadeli 10 yıllık sabit kuponlu tahvilin getirisi bu sabah yüzde 22,57’ye kadar geriledi. Bu verilere göre 10 yıllık göstergede dün akşamdan beri düşüş 315 baz puan oldu. TSİ 10:24 itibarıyla bu tahvilde son işlem yüzde 22,57 bileşik seviyesinden gerçekleşti.

Dün son işlemde yüzde 27,86 seviyesinde olan 27 Nisan 2024 vadeli 2 yıllık sabit kuponlu tahvil getirisi bu sabah yüzde 25,71’e kadar geriledi. Bu verilere göre 2 yıllık göstergede dün akşamdan beri düşüş 215 baz puan oldu. TSİ 10:24 itibarıyla bu tahvilde son işlem yüzde 25,8 bileşik seviyesinden gerçekleşti.

Bankacılık hisseleri yüzde 4 prim yaptı

Güne yükselişle başlayan borsa ise yüzde 1’e yaklaşan değer kazancı ile 2597 puana kadar çıktı. Bankacılık endeksinde günlük yükseliş yüzde 4 civarında prim yaşandı.

İşte dün gecenin özeti

Hazine – TL’yi teşvik etmek için Gelire Endeksli Senet (GES) ihraç edecek. Yeni ürün, getirileri güçlü olan KİT’lerin gelirlerine endeksli olacak. Sadece gerçek kişilere sunulacak GES için 15 Haziran’dan itibaren talep toplanacak. Ayrıntılar daha sonra duyurulacak.

BDDK – Kredi büyümesini yavaşlatmak için tüketici kredisine vade sınırı getirdi, kredi kartında asgari tutarı artırdı. 100 bin liranın üzerindeki bireysel kredilerin geri ödeme süresi 12 aya indi. 50 bin liradan 100 bin liraya kadar olan krediler için ödeme süresi 24 ay. Limiti 25 bin lira ve altı olan kredi kartlarında aylık minimum ödeme tutarı, aylık bakiyenin %20’si olacak. Daha yüksek limitli kartlar için minimum limit, aylık faturanın %40’ı olarak belirlenecek.

BDDK – Yabancı yatırımcıya tahsisli swap imkanı sunmak için çalışma yapıyor. Daha önce yabancıların Türk Lirası’na erişimine getirilen sınırlama, belli kurallara bağlı olarak esnetilecek.

SPK – Yabancı yatırımcıları halka arzlara çekmek için komisyonları düşürdü.

SPK – Borsa nezdinde Emtia Pazarı kuruldu. Altın sertifikası ihraç edilecek.

TCMB – Ticari kredilere yüzde 10 oranında uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye çıkarıldı.

TCMB – Bankalar, döviz hesabına karşılık ilave olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.