Doç. Dr. Atila: 5 bin yıl önce inanılmaz bir parfüm çeşitliliği var

Koku Kültürü ve Turizmi Derneği’yle kokunun 5 bin yıllık tarihini araştıran Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cenker Atila, Erzurum Yakutiye Medresesi’nde düzenlenen ‘Kokunun izinde: Bronz Çağ’da Erzurum’ Sergisi’nde çalışması hakkında bilgi verdi.

Arkeoloji alanındaki uzmanlığının antik dönemdeki cam, seramik ve pişmiş kaplarla yapılan parfüm kapları olduğunu belirten Doç. Dr. Atila, dernek ile uzun soluklu bir çalışma yaptıklarını anlattı.

“5 BİN YIL ÖNCE PARFÜM YAPILDIĞINI BİLİYORUZ”

Günümüzde parfüm denince insanların aklına hemen Fransa’nın geldiğini ifade eden Atila, şunları söyledi:

“5 bin yıl önce parfümün yapıldığını biliyoruz. Antik çağda bir coğrafyada, bütün Anadolu’da, Akdeniz coğrafyasında günümüzde parfüm yapımında kullanılan ne kadar baharat, bitki, ağaç reçinesi var hepsini biliyorlar. Çok çok iyi parfümler üreten parfümörler var. O dönemde bu konudaki ticari potansiyel ilgimi çekiyor. Antik çağda ortalama büyüklükteki bir firma yılda 30 bin şişe ihracat yapabiliyor. Bunun kaynaklarda kayıtları var.  İnanılmaz bir ticari potansiyel var. İnanılmaz bir parfüm ve parfüm kabı çeşitliliği var. Antik kaynaklar, tabletlerde yer alan bilgilerde şimdi nasıl parfüm formülleri gizli saklıysa çok büyük bir ticari potansiyele sahip olduğu için atik çağda da aynı şekilde parfümörler bilgi vermiyor. Hepsinin kendi parfümleri var.”

“KOKULAR DAHA SERTTİ”

Kaynaklardan elde ettikleri bilgilere göre antik çağda kokuların daha sert olduğunu belirten Doç. Dr. Atila, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnsanlar sürekli çalıştıkları için antik çağda parfümlerin daha keskin ve sert olduğunu gördük. Bunu elde edilen kaynaklardan o dönem üretilen bitkilerden biliyoruz. Yaptığımız araştırmalarda elde ettiğimiz verilerle o dönem üretilen parfümleri, laboratuvar ortamında biraz daha yumuşatarak üretiyoruz. Tabletler, antik kaynaklar bronz çağda krem şeklinde zeytinyağı, susam yağı içine koku maddeleri karıştırıyorlar ya da suda kaynatarak su olarak vücutlarına sürüyorlar. Bazen bir insan yarım litre parfüm kullanabiliyordu. Ondan parfüm kapları çok büyük ta ki parfümlerin damıtma ile yapılmasından sonra parfüm kapları küçülüp günümüze yakın hale geliyor. Milattan önce 2 bin 200 yılından günümüze kadar parfüm teknolojisi kullanılmaya başlandı.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir