Diplomatik hezimet yaşadık: Atina’da NATO zelzelesi

İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Önderler Tepesi sonrası Türkiye’nin gündemi belirlemesi ve Ankara’ya istediğini alarak dönmesi Yunanistan’da iç siyasetinde sarsıntıya neden oldu. Yunanistan’ın anamuhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) önderi Aleksis Çipras, hükümeti “Ülkeyi yenilginden mağlubiyete taşımakla” eleştirirken, Atina’nın izlediği dış siyasetin ülkenin çıkarlarına hizmet etmediğini lisana getirdi.

Kiriakos Miçotakis

YENİLGİDEN MAĞLUBİYETE TAŞIYOR

Çipras, Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde hükümetin izlediği dış siyasetin başarısız olduğunu belirterek, tepede Türkiye’ye tam takviye verildiğini söyledi. Çipras, hükümetin tepenin sonucundan şad olmasını sert lisanla eleştirerek, “Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosu kaldırıldı diye mi mutluyuz?” diye sordu ve Miçotakis’in Yunanistan’ı “yenilgiden mağlubiyete taşıdığını” belirtti.

ÇİPRAS’TAN FRANSA’YA GÖNDERME

Muhalefet başkanı Çipras, Atina’nın Madrid’de yaşadığı durumu Fransa’nın 1815’te İngiltere’ye karşı kaybettiği Waterloo Savaşı’na benzetmesi dikkatlerden kaçmadı. Çipras’ın bu çıkışıyla, Miçotakis hükümetine bilhassa silahlanma konusunda takviye veren Paris’in tavrını eleştirdiği yorumu yapıldı.

Aleksis Çipras

SİLAHLANMA ELEŞTİRİSİ

Yunanistan’ın ABD’den F-35 almak için resmi müracaatta bulunmasına ait de konuşan Aleksis Çipras, Miçotakis için “Her keresinde hezimetlerini örtbas etmek için bir silahlanma programı açıklıyor” dedi.

MİÇOTAKİS ÜZÜLDÜ!

Öte yandan Atina idaresi, Avrupa Birliği (AB) Fikri Mülkiyet Ofisi’nin (EUIPO), Türkiye’nin yurt dışına yönelik turizm tanıtımlarında “Turkaegean” (Türk Egesi) markasını kullanmasına yeşil ışık yakması şokunu da yaşıyor. Başbakan Kyriakos Miçotakis, Ankara’nın talebinin AB tarafından onaylanmasının kendisini üzdüğünü açıkladı. Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis de Türkiye’nin bu atağından geç haberdar olduklarını ve cevap vermekte geciktiklerini söyleyerek özür diledi. Devlet televizyonu ERT’ye konuşan Georgiadis, “Bunu önlemek için elimden geleni yapacağım” diyerek soruşturma talimatı verdi.

Yunan lobisine F-16 darbesi

Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası, Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığını ve Kongre’de onaylanması için Washington’a iner inmez çalışma yapacağını söylemesi ABD’deki Yunan lobisinde rahatsızlığa sebep oldu. ABD Temsilciler Meclisi üyeleri ve Yunan diasporasının başta gelen isimleri Gus Bilirakis ve Nicole Malliotakis, Biden’a reaksiyon gösterirken, “Türkiye’ye F-16 savaş uçağı ve çağdaşlaştırma kiti satılacağını duymak şok edici oldu” açıklamasında bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.