Civan Canova son seyahatine uğurlandı

İstanbul, ağustos sıcağı, hava nemli… İstanbul Devlet Tiyatrosu Mecidiyeköy Büyük Salon bugün buz üzere fakat herkesin yüreğinde bir ateş. Sevmem sonbahara yaklaşan günleri. Bir yaprak dökümü olur, üzer hepimizi. Bugün ise 20 Ağustos’ta erken düşen yaprağa ağlıyor herkes. Direktör, oyuncu, muharrir ve ressam Civan Canova erken veda etti, daha 67’sindeydi. Dün Canova için bir merasim düzenlendi. Merasime, Canova’nın ailesi, yakınları, sanatçı dostları ve çok sayıda seveni katıldı. Salonda bulunanlara Civan Canova’nın hayatını anlatan kısa bir görüntü izletildi. O dakikalarda his dolu anlar yaşandı ve son kere uzun uzun alkışlandı sanatçı.

Törende konuşma yapan usta oyuncu Metin Belgin, gözyaşları içinde şunları söyledi: “Canım kardeşim, biraderim, 48 yıldır bu türlü hitap ettik birbirimize. Bunu bize yapmayacaktın. Sen o kadar ince, yüreği o kadar sevgi dolu bir insandın ki bizim yüreğimize bu acıyı koyup gitmeyecektin birader. Sen her şeyi içine atardın tekrar içine attın galiba. Bir tek şey söyleyeceğim sana, şu korona günlerinde üç ay birlikte yaşadık birbirimize hiç makus kelam söylemedik, sen eline fırçanı aldın hoş fotoğraflar yaptın. Seni hiçbir vakit yüreğimizden çıkarmayacağız, daima bizimle olacaksın, parıltı içinde uyu.”

Canova’nın yakın dostu Metin Belgin konuşma yaparken gözyaşlarını tutamadı.

Belgin’in konuşmasından sonra tüm salon gözyaşlarına boğuldu. Sonra sanatkarın yeğeni Ozan Saltuk sahneye çıktı ve dayısının kelamlarıyla bitirdi konuşmasını: “Sonsuz vakit çağlayanında bana sunulan süreyi, sunduğu hali her anıyla yaşamış olmaktan memnunum. Geçmişte içinde yer aldığım süreç tüm olaylarıyla bana ilişkin kimse değiştiremez onu, kimse elimden alamaz yol boyunca yolumun çakıştığı herkese el sallıyorum bugünden…”

Törene katılanlar ortasında; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu’nun yanı sıra, Zafer Ergin, Uraz Kaygılaroğlu, Bora Akkaş, Nesrin Cavadzade, Bülent Emin Fayda, Emrah Eren, Hakan Vanlı, Ayten Uncuoğlu, Açelya Akkoyunlu, Kemal Başar, Levent Öztekin ve Hatice Aslan üzere bir çok sanatçı katıldı.

Canova, merasimden sonra Zincirlikuyu Camisi’nde kılınan öğlen namazının akabinde Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

KİMDİR?

Usta oyuncu Civan Canova, 1955 yılında Ankara’da doğdu. Babası tiyatrocu Becerikli Canova, annesi Gündüz Sencer’dir. Küçük yaşta anne ve babası ayrıldı, anneannesi tarafından büyütüldü. Annesi ikinci evliliğini direktör, oyuncu Kartal Tibet ile yaptı. İlkokul yıllarında Ankara Radyosu’nda babasının direktörlüğünü yaptığı Radyo Çocuk Saati’nde küçük roller aldı. Üvey babası Kartal Tibet onu sinema setleri ile tanıştırdı. İlkokuldan sonra yatılı olarak TED Ankara Koleji’nde okudu.1973 yılında Ankara Koleji’nden mezuniyetinin akabinde konservatuvar imtihanlarına hazırlandığı 1974 yılının yaz aylarında Yılmaz Güney’in Arkadaş sinemasında oyunculuğa başladı. Tıpkı yıl Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne kaydoldu. Öğrenciliği sırasında Şerif Gören’in yönettiği Irmak (1977) isimli sinemada rol aldı. Konservatuvardan 1979 yılında mezun oldu ve Devlet Tiyatroları takımına girerek İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı, birçok oyunda vazife aldı. Sanatçı, tiyatronun yanı sıra sinema sinemalarında de rol aldı.

Yazarlığa birinci defa, 1989 yılında Kör Buluşma isimli bir sinema senaryosu yazarak başladı. Bu senaryo Kültür Bakanlığının açtığı senaryo yazma müsabakasında birinci ona girdi. 1994’te birinci oyunu Kıyamet Sularında’yı yazdı. Bu oyun Kenan Işık tarafından sahnelendi; İsmet Küntay En Düzgün Müellif Ödülü’ne ve Avni Dilligil En Uygun Tiyatro Muharriri Ödülü’ne bedel görüldü. Kızıl Ötesi Aydınlık isimli oyunundan sonra yazdığı üçüncü oyunu Sokağa Çıkma Yasağı’nda (1997) bir sayım günü sokağa çıkamayan otel müşterilerinin geçirdikleri bir günü ironik bir lisanla anlattı. Bu oyun ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.