Bursalı çiftçilerden artan maliyetlere tabutlu protesto

Bursa İznik’te çiftçiler, mazot, gübre, tohum ve ilaç fiyatlarındaki artışı protesto etti. ‘Çiftçi milletin efendisidir’ pankartı açarak yürüyen çok sayıda çiftçi, ‘Çiftçiye uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Üzerinde ‘Merhum çiftçi’ yazan tabut taşıdı, kara saban yürüttü.

Bursa’nın İznik ilçesinde çiftçiler, mazot, gübre, tohum ve ilaç fiyatlarındaki yüksek artışı protesto etti. ‘Çiftçi milletin efendisidir’ pankartı açarak, Kılıçaslan caddesi Lefke Kapı mevkiinden Ulusal İrade Meydanı’na yürüyen çok sayıda çiftçi, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı” diyerek, ‘Çiftçiye uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Üzerinde ‘Merhum çiftçi’ yazan tabut taşıyan çiftçiler, ıslık çalıp, alkış tutarak kara saban yürüttü.

“BU KURALLARDA ÜRETİM YAPMAMIZ ÇOK ZOR”

Yürüyüşün akabinde Ulusal İrade Meydanı’nda basın açıklaması yapan İznik Ziraat Odası Lideri Vahit Keyifli şöyle konuştu:

“Alın terinin karşılığını alamayan çiftçi kardeşlerim. Girdi maliyetlerimizin değerli kısmını oluşturan mazot, gübre ve ilaç fiyatları 4-5 kat artmıştır. Bu kurallarda üretim yapmamız mümkün değil. Ziraî girdilere fahiş oranda artırımlar gelmiştir. Elektrik, mazot, gübreye gelen artırımlara artık dayanacak gücümüz kalmadı. Mazota gelen artırımlardan ötürü traktöre binmekten korkar olduk. Daha dönemin başında ilaç ve gübre borçlarını nasıl ödeyeceğimizi kara kara düşünmeye başladık. Devletimizden hemen çiftçinin feryadını duymasını bekliyoruz. Mazot, ÖTV ve KDV’siz makul koşullarda çiftçimize verilmeli. Gübre, ilaç ve elektriği devlet sübvanse etmelidir”

“ÜLKEMİZ KENDİ KENDİNE YETER”

Geçen yılki fiyatlarla şu anki fiyatları karşılaştıran Memnun, “Geçen yıl 7.6 TL olan mazot 30 TL oldu. Geçen yıl 180 TL olan gübre 800 TL oldu. Geçen yıl 3.4 TL olan kabak 2,5 TL. Geçen yıl en düşük erik 12 TL. Bugün 6 ile 10 TL. Pandemi ve bölgemizdeki savaş sonrası ortaya çıkan global besin krizi de gösterdi ki tarım birincil sorun kabul edilmeli ve tahlil yolları daima birlikte bulunmalıdır. Ülkemiz kendi kendine kâfi. Kâfi ki çiftçimizin değeri bilinsin ve devletini yanında görsün” tabirlerini kullandı.

“ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

Başkan Keyifli kelamlarını şöyle tamamladı:

“Çiftçimiz önünü göremiyor, girdi fiyatları çok artmasına karşın hasatta eserler para edecek mi muhakkak değil” Bu kaidelerde çiftçilerimiz takım biçemeyecektir. Acil takviye gelmezse Ülkemiz ağır bir fatura ödeyecektir. Birçok bölümün enflasyonun olumsuz tesirlerinden korumak için paket açıklayan hükümetimizden bizi görmesini ve moral verecek takviyeler açıklamasını bekliyoruz. Şayet devletimiz bizi duymazsa ülkemiz için çok geç olabilir. Çiftçi toprağa küserse köyden uzaklaşırsa daha geri dönmez, üretimi yapacak kimseyi bulamazsınız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.