Bulgaristan’da paketlendi: Yakalayıp bıraktılar

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından firari emekli albay Mustafa Levent Göktaş, Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalandı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Adalet Bakanlığı ve EGM Interpol Daire Başkanlığı, Göktaş’ın Türkiye’ye iadesine yönelik süreçleri başlattı.

YAKALAYIP BIRAKTILAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinin yaşandığı Pakistan’daki temasları sırasında Göktaş’ın, Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalanmasına ait açıklama yaptı. Soylu, şunları kaydetti: “Yaklaşık 4 gün evvel Svilengrad kentinde Levent Göktaş kaçak olarak Bulgar güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Yakalandıktan sonra hür bırakılmıştı. Bundan Türkiye kamuoyunun bir bilgisi yok. Bir ödeme karşılığı, kendi iç kanunları çerçevesinde… Biz bunun üzerine tekrar yüklendik ve sonuçta dün akşam (önceki gün) prestijiyle gözaltına alındı ve biyometrik bilgileriyle bizim aradığımız kişi olduğu belirlendi. Lakin bundan evvel, orada olduğunu öğrenince Interpol üzerinden çabucak kırmızı bülten çıkardık. 24 saat içerisinde kırmızı bülteni Bulgaristan makamlarına ve komşu ülkelerin makamlarına da iletmiş olduk.”

İADESİ İÇİN 2 YOL VAR

Levent Göktaş’ın iadesine ait bilgi veren Soylu, “İki türlü sistem vardır, bir deport usulü, deport edebilirler, ikincisi de mahkeme süreci. Hangisini tercih edeceklerse biz iki sürece de talibiz. Lakin deport prosedürü bizim için daha kolay bir süreç. Mahkeme süreci biraz daha uzun bir süreç ancak biz iki süreci de takip ediyoruz. Hem Arnavutluk’ta hem Bulgaristan’da hem Karadağ’da hem İtalya’da hem de Arjantin’de takip ediyoruz” halinde konuştu. Bakan Soylu, şu anda Türkiye’de 4 yahut daha fazla cinayetin zanlısı olan Barış Boy’un İtalya’da, Binali Camgöz ve Deniz Camgöz’ün Karadağ’da, Serkan Kurtuluş’un ise Arjantin’de, yakalandığını kelamlarına ekledi.

İlk yakalanan Bozkır

FETÖ terör örgütü ve örgüt başkanı Fetullah Gülen’le ait çalışmalarıyla tanınan ve paralel yapının gayesi haline gelen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de Ankara’daki meskeninin önünde suikast sonucu hayatını yitirmişti. Hablemitoğlu cinayeti şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, 27 Ocak 2022’de MİT tarafından Ukrayna’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.