Bakan Çavuşoğlu: Kavala konusunu Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“NATO’da iki müttefik ülkeyiz. Almanya Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı. Terörle uğraşa ait bugün tasalarımızı kendilerine aktardık. Almanya’da PKK faaliyetlerinde artış görüyoruz. Savunma endüstride kısıtlama devam ediyor. Müttefiklik anlayışına uygun olmadığını ilettik.

İkili sorunları ve bölgesel bahisleri düzeneklerle birlikte ele alabilmeliyiz. Türkiye AB alakaları de masada. Türkiye olarak siyasi manilerin kaldırılmasını istiyoruz. AB’nin somut adımlar atması gerekiyor. Vize serbestisinin hayata geçmesi bizim haklı taleplerimizdir.

Ukrayna sorununda daima yaptığımız çalışmalar ve gelişmeler hakkında kendilerini bilgilendiriyorum. İş birliğimiz bölgede problemlerin çözülmesi için fark yaratabilir. Bugünkü görüşmemizde Ukrayna savaşı ve tahıl ihracatı hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Türkiye olarak Ukrayna ve Rusya ile temaslarımız devam ediyor.

Anlaşmanın problemsiz formda devam etmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Ateşkese vesile olmasını umut ediyoruz. Almanya istikrarlı tavrını muhafazalı. Sıkıntıların diplomasiyle çözülmesine inanıyoruz.

Avrupa’da ırkçılık ve İslam karşılığının artmasından tasa duyuyoruz. Bu hususta Almanya’yla işbirliğine hazırız. Avrupa’da ırkçılık ve İslam karşılığının artmasından telaş duyuyoruz.

Suriye’de Türkiye olarak tüm terör örgütlerine karşı şehitler verdik. PKK/YPG bize tehdit oluşturuyor. Müttefiklerimizden takviye vermesini bekleriz.DAEŞ’le uğraş diyorsanız bizimle alana inersiniz. Yunanistan’ın geri itmelerini mevte terk etmeleri AB hudutlarını korumak manasına gelmez. AİHM, Avrupa Kurulu ortak pahaları var. Lakin meselesiz bir ülke yok.

OSMAN KAVALA TEPKİSİ

Kavala yorumları kendi yorumudur. Yunanistan’dan geldi, 14 yıldır uygulanmayan kararları anlatsa hürmet duyardım. Türk azınlıkların hakları uygulanmıyor.

Fransa’da 11 yıldır uygulanmayan haklar var. Norveç, çocuk haklarıyla ilgili AİHM kararları uygulanmıyor. Almanya’da AİHM kararı var. Hapishanede azapla ilgili. 6 yıl evvel alındı. ‘Benim ülkemde uygulanmıyor’ dese hürmet duyarım. Yunanistan’a hatırlatmazken niçin daima Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz? Zira Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.