Almanya’da Hükümetin Ayrımcılıkla Uğraş Sorumlusu Ferda Ataman oldu

Almanya’da hükümetin yeni Ayrımcılıkla Gayret Sorumlusu, Türkiye kökenli göçmen bir aileden gelen gazeteci-yazar Ferda Ataman oldu.

DW’nin haberine nazaran Ataman, Federal Meclis’te yapılan oylamada 668 geçerli oyun 376’sını almayı başardı. 278 milletvekili ret, 14 vekil çekimser oy kullandı.

Ferda Ataman oylamanın akabinde yaptığı açıklamada, yaşı, kökeni, cinsiyeti, cinsiyet kimliği, dünya görüşü ya da dini inancı nedeniyle ayrımcılığa uğrayan herkes için çalışacağını belirtti, “Bu itimat için teşekkür ediyorum, yeni vazifem için seviniyorum” dedi.

Ferda Ataman kimdir?
1979 Stuttgart doğumlu Ferda Ataman Nürnberg’de büyüdü. Siyaset bilimi okuyan Ataman Almanya’daki kültürel çeşitlilik ve ayrımcılıkla gayret mevzularında faaliyet yürüttü.

Üniversiteden mezun olmasının akabinde birinci olarak periyodun Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ahenk Bakanı olan Hristiyan Demokrat Parti (CDU) üyesi Armin Laschet’in göç ve ahenk mevzularındaki konuşmalarını yazdı.

2010-2012’de hükümetin Ayrımcılıkla Gayret Dairesi’nin Basın ve Halkla Münasebetler kısmını yönetti. Yeni Alman Medyacılar isimli inisiyatifin kurulmasına öncülük eden isimlerden biri olan Ataman, 2013- 2016 yılları ortasında gazeteciler ve kamuoyu için göç, ahenk, kültürel çeşitlilik ve iltica alanlarında bilimsel araştırmalar ve datalar yayınlayan Mediendienest Integration oluşumunu yönetti.

Ferda Ataman’ı Toplumsal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti‘den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin ortaklarından Yeşiller önerdi. Ataman’ın bu vazifeye önerilmesiyle geçen ay siyasetçiler ortasında ağır tartışmalar yaşandı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.