AKP’li Numan Kurtulmuş’tan ‘Gülşen’ açıklaması: ‘Herkesin ağzından çıkan lafa dikkat etmesi lazım’

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk’te Hafta Sonu programında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

Programda; 4 ay evvel verdiği konserde imam hatiplere yönelik sarf ettiği kelamlar münasebet gösterilerek tutuklanan, akabinde ‘ev hapsi’ kaidesiyle tahliye edilen müzikçi Gülşen Çolakoğlu hakkında da konuşan Kurtulmuş, “Herkesin ağzından çıkan lafa dikkat etmesi lazım” dedi.

“BİR KÜMESİ KÖTÜLEME HAKKI YOK”

Kurtulmuş, Gülşen’in tutuklanmasını şu sözlerle kıymetlendirdi:

“Herkesin, bilhassa toplumun önünde olanların söyledikleri her kelama ve davranışlarına dikkat etmesi lazım. Hiç kimsenin bir diğer kümesi kötülemek ve şeytanlaştırma hakkı yoktur. Herkesin ağzından çıkan lafa dikkat etmesi lazım.”

ERKEN SEÇİM TEZLERİNE YANIT

Programda sorulan ‘erken seçim’ sorusuna cevap veren Kurtulmuş, kelam konusu tezleri reddetti. “Her gün seçim olacakmış üzere çalışan bir partiyiz” diyen Kurtulmuş, “Seçim inşallah vaktinde, 2023’ün Haziran ayında yapılacak. Erken seçim savı her seçimden evvel olan şeylerdir” tabirlerini kullandı.

Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları şu halde…

“Seçim inşallah vaktinde, 2023’ün Haziran ayında yapılacak. Erken seçim argümanı her seçimden evvel olan şeylerdir. Seçimler vaktinde gerçekleştirilecektir. Her gün seçim olacakmış üzere çalışan bir partiyiz. Seçim kampanyaları için hazırlığımızı yapıyoruz.  Kampanya bir günde ortaya çıkan bir şey değil. Aylarca süren bir çalışmadır.”

“SEÇİM BEYANNAMESİNİ GÜNDEME TAŞIYACAĞIZ”

“Seçim beyannamesi olacaktır. Bunların vakti zamanı geldiğinde AK Parti siyaset gündemine taşıyacaktır. Teşkilatları en yakından tanıyan siyasetçilerden biriyim. Şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Teşkilatlarımız 2023 seçiminin hayati bir seçim olduğunun farkında. Özeleştiriyi düzgün yapan bir siyasi hareketiz. Teşkilatlarımız heyecanlı. Cumhurbaşkanımızın gittiği vilayetlerde büyük bir yoğunluk olduğunu görüyoruz. Halkın ilgisi ve dayanağı devam ediyor.”

“HALKIN GÖNLÜNDEN DÜŞMEMEYİ BAŞARMAK GEREKİYOR”

“Gönüllere girmeyen bir partinin 20 yıl iktidarda kalması mümkün değil. Halkın gönlünden düşmemeyi başarmak gerekiyor. Gittiğimiz yerlerde STK’larla da bir ortaya geliyoruz. Tenkitlerin hepsini alıyoruz ve talepleri ilgili kurumlara iletiyoruz. Halkı dinlemeyi çok yeterli bilmek lazım. Samimi olmak çok değerli. Yasta sevinçte bir ortaya gelirseniz AK Parti gönülden düşmemeyi başaracaktır.

Siyasetçinin göreviyle bürokratların görevini karıştırmamak lazım. Cumhurbaşkanımız bu kadar koştururken, bunu yalnızca seçim olarak görmeyin. Bürokratlar da buna ayak uydurmak zorundadır. Bürokrasinin labirentleri içinde kimse işleri savsaklamaya kalkmasın. Bugün siyaset üzerinde vesayet yok. Vesayet sisteminin ortadan kalkması için önemli adımlar atıldı. İnsan hakları ve özgürlüklerde ıslahatlar yaptık.”

“DARBELER PERİYODU SONLANMIŞTIR”

“Darbeler periyodu sonlanmıştır. Millet iradesi 15 Temmuz’da tesirini koymuştur. Cumhurbaşkanının eşi başörtülü diye selam vermeyenlerin olduğu günleri unutmayın. Milletin kelamının üstünde kelam yoktur.”

FESTİVAL YASAKLARI

“Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’daki ziyaretimde bu soru soruldu. Bir müzikçi Kürtçe müzik söyleyecek diye konseri iptal edilmiş. Ancak daha evvel birebir müzikçinin bir konseri olmuş çok sayıda insan katılmış. Şivan Perver konser vermişti. Her vakit manileri kaldırmış bir iktidarız. Okyanusları geçtik, kimse derece boğmaya kalkmasın.”

“HALKLARIN KARDEŞLİĞİNİ SAVUNUYORUZ”

“Bu sorunda bir Türkiye’nin içi birde Türkiye’nin dışı var. Irak’ı görüyorsunuz. Bunları birileri kurcalıyor. Türk-Kürt… Fay çizgilerini daima kaşıyan, emperyalizmin aracı olarak kullanan bir irade olduğunu görüyoruz. Halkların kardeşliğini savunuyoruz. Hepimiz tıpkı ülkenin insanlarıyız.

Anadili ana sütü üzere helaldir diyoruz. Lisanları, kültürleri zenginlik olarak görüyoruz. Büyük adımlar atıldı bu noktada. Islahat niteliğinde adımlar atılmıştır. Bu bir kültürel ve insani bir problemdir.”

CEMEVLERİ İÇİN YENİ ADIM ATILACAK MI?

“Alevilik, Sunnilik siyaseten halledebilecek bir problem değildir. Siyasetin bu türlü bir vazifesi yoktur. Cemevlerinin gereksinimlerini karşılayabilecek halde adımlar atılıyor. Hepimiz birebir dinin mensuplarıyız. Kimse bu mevzularda ayrıştırıcı üslup içine girmemeli. Bu mevzu Türkiye’de ayrışma alanı olmamalı.”

“GÜLŞEN İÇİN SÜREÇ HUKUKUN ALANIDIR”

“Tutuklama kararı nasıl verildi, bu hukuksal bir süreç. Herkesin, bilhassa toplumun önünde olanlar söyledikleri her kelama ve davranışlara dikkat etmesi lazım. Hiç kimsenin bir öbür kümesi kötülemek ve şeytanlaştırma hakkı yoktur. Herkesin ağzından çıkan lafa dikkat etmesi lazım.”

EYT

“Çalışılıyor. Vakti zamanı gelince bununla ilgili açıklama yapılır.”

TWITTER’DA TEK SÖZ AKIMI

“Belki demokrasi ve özgürlük olabilir. Tek söz olacaksa o vakit demokrasi. Ben bunun değerini bilelim diye söylüyorum.”

AHMET ŞIK’I MAKSAT ALDI

“İlk okuduğumda sahiden hayret ettim ve çok üzüldüm. Türkiye’nin en büyük partisi, on milyonlarca insanın oy verdiği bir siyasi parti. Sen çıkıyorsun siyasi parti muamelesi yapmayacağız diyorsun. Bir tek idam edeceğiz dememiş. Bunlar demokrasiyi zehirleyen sözlerdir. Bunlar faşizan niyetlerdir. Partileri kapatacak olan millettir. Yassıada mahkemelerini bekliyoruz, demediği kalmış.”

HDP’Lİ SEMRA GÜZEL’İN YAKALANMASI

“MİT’i ve Emniyet’i tebrik ederim. Dün yakalandı. Hiç kimsenin cürüm sürece özgürlüğü yok.”

AF KONUSU GÜNDEMDE Mİ?

“Geçmiş devirde de af olarak değil de infaz erteleme formunda oldu. Hiçbir devletin vatandaşa karşı işlenen hatada affetme yetkisi olmamalıdır. Devlet, kendisine karşı işlenen hataları affeder ya da affetmez. Fakat gündemimizde af konusu bulunmuyor.”

KILIÇDAROĞLU’NUN KHK’LILAR SÖZÜ

“Böyle bir lafı Türkiye’nin 2. partisinin genel liderinin bu türlü bir açıklama yapması büyük bir talihsizlik. Yanlış ve bahtsız bir açıklama olmuştur. Bunu demek ne FETÖ’yü anlamamaktır. Siyasi olarak istismar edilmemesi gereken bir husustur. KHK’lar mecburilik nedeniyle ortaya çıkmıştı.”

ENFLASYONA KARŞI BİR ÖNLEM VAR MI?

“İnsanlık tarihinin tahminen uzun periyottur yaşadığı en büyük global kriziyle karşı karşıyayız. Dünya iktisadı hiç yaşamadığı evrede. Pandemi, bölgesel tansiyonlar, savaş… Güç problemi başlı başına bir sorun. Besin krizi, burada Türkiye tahıl sevkiyatı için öncülük yaptı. Çok güç bir süreç. Bu tablo şu 2 sonucu ortaya çıkardı; yüksek enflasyon, duraklama. Bu olumsuz tablo içerisinde Türkiye, olumlu büyüyerek ayrıştı.

Ekonomide üretim ve alım gücü kıymetli. Türkiye yakaladığı büyüme trendini sürdürecek. Tezgah dağılırsa dağılan tezgahı toplayamazsınız. Enflasyonun farkındayız. Devlet tüm gücünü seferber etmiş durumdadır.”

“GERİLİM NEDENİ YUNANİSTAN’IN TAVRI”

“Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyonun nedeni Yunanistan’ın tutumu. Rusya-Ukrayna savaşı aslında Batı’yla Rusya’nın savaşı. Tayvan, Çin-ABD ortasındaki tansiyonun körfezi olacak. Doğu Akdeniz’deki doğal gaz aramalarımız bizim gururumuzdur lakin birilerinin uykusunu kaçırıyor. Türkiye ulusal savunma alanında ilerliyor. Asıl sıkıntı s-400, F-35 değil.”

“(Yunanistan’la çatışma olur mu?) Ben Yunanistan’ın bu türlü bir çılgınlığa girmeyeceğini düşünüyorum. Devlet aklı vardır, çatışmaya girmez. İkili olarak oturup konuşulduğu vakit hallolmayacak bir sıkıntı olmadığını biliyorlar.”

NATO’NUN ’30 AĞUSTOS’ TWEETİNİ SİLMESİ

“NATO’da ikili standart ortaya çıktı. Karşıtı olsaydı NATO’yu başlarına yıkarlardı. Hiçbir ülke tek söz açıklama yapmadı. Türkiye çok kuvvetli reaksiyon verdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.