Acıları anmaya yasak koydular

İstanbul Valiliği, 24 Nisan anmalarına izin vermedi. ABD Başkanı Joe Biden’ın “Soykırım” tanımlamasına Dışişleri’nden tepki geldi. Erdoğan, yaşananlara “ortak acı” derken HDP’li Garo Paylan ise hedefe konuldu.

SİYASET 25.04.2022 08:59

Acıları anmaya yasak koydular

Abone Ol google-news

POLİTİKA SERVİSİ

1915 ve sonrasında öldürülen, sürgün edilen Ermeniler için düzenlenen 24 Nisan anmasına İstanbul Valiliği izin vermedi. 24 Nisan Anma Platformu, söz konusu yasağa tepki göstererek, “2010 yılından beri her 24 Nisan’da, saat 19.00’da, İstanbul’da bir meydanda 24 Nisan 1915’te başlayan kanlı süreçte hayatını kaybeden Ermenileri anıyoruz. 24 Nisan’da hayatını kaybedenleri anacağımızı vurgulayan başvurumuz Valilik tarafından ‘uygun görülmemiştir’ denilerek yasaklandı. İstanbul Valiliği’ne sormak istiyoruz: Ne değişti?” açıklamasını yaptı. “Yüzleşmeden adalet duygusunun aldığı tarihsel hasarlar giderilemez” ifadesinin yer aldığı açıklamada şöyle denildi: “Anmamızın yasaklanması, tersine bu hasar almış adalet duygusunun ağır bir şekilde zedelenmesine neden olacaktır.”

BIDEN ‘SOYKIRIM’ DEDİ

ABD Başkanı Joe Biden ise geçen yılın ardından bu yılki 24 Nisan açıklamasında da ‘Ermeni Soykırımı’ ifadesini kullandı. Beyaz Saray tarafından yayınlanan Biden’ın açıklamasında, “24 Nisan 1915’te Osmanlı yetkilileri İstanbul’da Ermeni entelektüelleri ve cemaat liderlerini gözaltına aldı. Böylece 20. yüzyılın en büyük toplu mezalimlerinden biri olan Ermeni Soykırımı başladı. Katledilen veya ölüme yürüyen bir buçuk milyon Ermeni’yi anıyor ve bu kadar çok can kaybının yaşını tutuyoruz” denildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise Biden’ın bu açıklamasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz. Bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerini reddediyoruz” ifadeleri yer aldı.Öte yandan Uruguay’da büyükelçilik açılışına katıldığı esnada “Ermeni Soykırımı”nın yıldönümü gerekçesiyle protesto edilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun protestoculara ‘bozkurt’ işareti yapması dikkat çekti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a 24 Nisan mesajı gönderdi ve “Bu ortak acıları, dini, etnik, kültürel hiçbir ayırım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir. Acıları büyütmek yerine bin yıla varan köklü birlikteliğimizden ilham alarak geleceği beraber inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

PAYLAN HEDEFTE

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın “Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını” içeren yasa teklifi de tartışmaların odağındaydı. Paylan, teklifinden dolayı siyasilerin hedefi haline geldi, sosyal medyadan da linç girişimine maruz kaldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yasa teklifini, “İçtüzük hükümlerine aykırı olduğu” iddiasıyla iade etti. AKP Sözcüsü Çelik de “İlgili şahıs” sözleriyle işaret ettiği Paylan’ı hedef alarak, “Bu, ahlaksız bir tekliftir” dedi. Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de konuyla ilgili paylaşımda bulundu ve şöyle dedi: “TBMM’ye verdiği sözde ‘soykırım’ teklifiyle, milletimizin başını yere eğdirmeye kalkan hadsizliği şiddetle kınıyorum.” Tepkilerle ilgili açıklama yapan Paylan ise “7 yıldır aynı teklifi veriyorum, böyle bir lince maruz kalmadım. Türkiye, eşit, adil bir gelecek defterini kapatmış” diye konuştu.

***

Sevag’ın babasından acı haber

24 Nisan 2011’de öldürülen Ermeni yurttaş Sevag Balıkçı’nın babası Garbis Balıkçı ise oğlunun 11. ölüm yıldönümünde yaşamını yitirdi. Sevag Balıkçı, 24 Nisan’ın 96. yıldönümünde, zorunlu askerliğini yaparken Batman Kozluk ilçesinde Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti. Tezkeresine 20 gün kala, karakol çevresine çit örme görevi sırasında öldürülen Sevag Balıkçı için ailesi yıllardır mücadele ediyordu. Balıkçı, dün de Şişli Ermeni Mezarlığı’nda anıldı.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.