Abdullah Gül: Tarihe düzgün harflerle yazılmayacak bir periyottan geçiyoruz

Saadet Partisi’nin İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlediği D-8 25. Kuruluş Yıl Dönümü aktifliğine katılarak, uzun bir ortadan sonra birinci kez konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Dünyamız ve bölgemiz, çok da tarihe âlâ harflerle yazılmayacak bir devirden geçiyor. Gerçekten barış ve başarılardan değil, savaşlardan, arbedelerden, krizlerden bahsediyoruz. Dünya kaotik bir ortamın içerisinde” dedi. D-8’ler İslam İşbirliği Teşkilatı için Gül, “Arzu ettiğimiz gelişmelere çok şahit olamadık. Daima hayallerin çok gerisinde kalındı. Fakat hiçbir şey için geç değil” sözlerini kullandı.

Saadet Partisi, İstanbul Çırağan Sarayı’nda D-8 25. Kuruluş Yıl Dönümü aktifliği gerçekleştirdi. Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun yanı sıra ÂLÂ Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 54. Hükümet Etraf Bakanı Mehmet Ziyattin Tokar, Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu İmam As’ari, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi aktifliğe katılarak konuşma yaptı.

KARAMOLLAOĞLU: YENİ VE ADİL BİR DÜNYAYI İNŞA EDECEĞİZ

Karamollaoğlu yaptığı konuşmada, “”D-8’ler İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan sonra, İslam dünyasının somut olarak ortaya koyduğu tek global tertiptir. D-8 ülkeleri 1 milyarı aşan nüfusu, 4 trilyon dolara yaklaşan iktisadı, 7.5 milyon metrekareyi aşan coğrafyası ile mükemmel bir güce sahiptir. Daima birlikte evvel ülkelerimizi kalkındıracak, sonra bütün insanlığın huzur ve saadet bulduğu yeni ve adil bir dünyayı inşa edeceğiz” sözlerini kullandı.

GÜL: BURADA OLMAM ONUR VERİCİ

Uzun mühlet sonra birinci kere bir aktifliğe katılarak konuşma yapan Abdullah Gül, toplantıya davet edildiği için teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“D-8’in 25. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle bir ortadayız. O günleri hatırlıyorum. Kıymetli bakan arkadaşlarımızla daima birlikte kabinede çalışmıştık. Kıymetli hocamız Necmettin Erbakan, yalnızca Türkiye’yi değil bütün İslam dünyasını düşünen, insanlığı düşünen, çok farklı bir şahsiyetti. Bu türlü bir tertibin kurulmasıyla ilgili fikirlerini geliştirdikten sonra bunu uygulamasını vazifesini kabinede bana vermişti. D-8’in kuruluşunda art çalışmaları gerçekleştiren bir kişi olarak, 25. yılda burada olmam onu verici.

“NEDEN BU ACILARDAN KURTULMUYORUZ?”

25 yıl evvel D-8 üyesi ülkelerin devlet liderleri, başbakanları, bu tarihi balkondaydı. Elbet ki siyasi kararlılık kelam konusu olmasaydı, bu türlü bir beraberlik de hiçbir vakit gerçekleşmezdi.

Malumunuz dünyamız ve bölgemiz, çok da tarihe yeterli harflerle yazılmayacak bir periyottan geçiyor. Gerçekten barış ve başarılardan değil, savaşlardan, arbedelerden, krizlerden bahsediyoruz. Dünya kaotik bir ortamın içerisinde.

Bu daveti yaparken tebaanız, ‘kaos ve savaşlar çağında bugünün ihtiyacı’ diye yapmışsınız. Hakikaten doğru bir tespit. Nereden bakarsak bakalım karamsarlıklar var dünyada. Öngörülemez bir durum var. Çatışma potansiyeli olan bir çok durum. Bu türlü bir ortam içerisinde niye bu acılar çekiliyor? Niye bunlardan kurtulmuyoruz? Değerli sıkıntı bu.”

“HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL”

D-8’ler İslam İşbirliği Teşkilatı için Gül, “Arzu ettiğimiz gelişmelere çok şahit olamadık. Daima hayallerin çok gerisinde kalındı. Lakin hiçbir şey için geç değil. Kâfi ki ülkemizin başkanları, siyasi yönetimlerini, tarihten ders almış bir çerçeve içerisinde alırlar. Adım adım, kesim bölüm, ülkeler ortasında daha da genişleyecek biçimde iş birliğinin daha hoş örneklerini ileride veririz” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.