ABD’den tahıl koridoru bildirisi: Türkiye’yi takdir ediyoruz

Türkiye’nin, Ukrayna limanlarından tahıl eserlerinin dünya piyasalarına inançlı sevkiyatı konusunda sürdürdüğü ağır diplomatik eforlar sonuç verdi.

İstanbul’da tahıl koridoru konusunda Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında muahede imzalandı.

ABD’nin tahıl koridoru yorumu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, muahedeye ait Ankara’nın rolüne vurgu yaptı.

Blinken, yazılı açıklamasında, “Birleşmiş Milletler, Türkiye Cumhuriyeti, Ukrayna ve Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden ihracatını sürdürmek ve dünyanın her yerinde gereksinimi olanlara milyonlarca ton Ukrayna tahılı ulaştırmak için bir plan taahhüdünde bulundu.

“Takdir ediyoruz”

ABD, bu muahedeyi memnuniyetle karşılıyor ve BM Genel Sekreteri Guterres ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu müzakerelere arabuluculuk yapma konusundaki kararlı diplomatik gayretlerinden ötürü takdir ediyor.” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın, Rusya-Ukrayna savaşının geniş kapsamlı tesirlerini ele alma yolunda olumlu bir adım olduğuna dikkati çeken Blinken şöyle devam etti:

“Tarım eserlerinin dünya pazarlarına ulaşması sağlanmalı”

“Uluslararası toplum artık bu mutabakatın uygulanması konusunda Rusya’yı sorumlu tutmalı ve Ukrayna’nın limanlarına yönelik ablukasını sona erdirmeli.

Tahıl, yağlı tohumlar ve ayçiçeği yağı da dahil olmak üzere Ukrayna tarım eserlerinin dünya pazarlarına ulaşmasını sağlamalıdır.”


“Rusya gıdayı silaha dönüştürdü”

Rusya’nın, savaş sürecinde gıdayı silaha dönüştürdüğünü belirten Blinken, Rusya’nın Karadeniz üzerinden Ukrayna’nın ziraî ihracatını bloke etmesine son vermesinin atılması gereken adımlardan yalnızca biri olduğunu, savaşın global besin güvenliği risk altında bırakmaya devam ettiğini kaydetti.

AA’nın haberine nazaran, Beyaz Saray Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby de Blinken ile paralel bir açıklama yapmış ve mutabakatın uygulanmasına vurgu yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.