ABD ve Güney Kore’den Kuzey Kore’ye füze misillemesi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığına nazaran, bu ülke ile ABD, Pyongyang’ın dün, kısa menzilli 8 balistik füze fırlatışına yanıt verdi.

İki ülke askeri üniteleri lokal saatle 04.45 sularında karadan karaya tip 8 balistik füze denemesi gerçekleştirdi. Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, “Hükümetimiz, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı kararlılıkla karşılık verecektir.” dedi.

Ülkedeki ABD Kuvvetleri “US Forces Korea” (USFK), ABD Ordusuna ilişkin bir ve Güney Kore’ye ilişkin 7 füzenin, Japon Denizi’ne fırlatıldığını açıkladı. Açıklamada “Kriz durumlarına acilen müdahale için, ABD-Güney Kore güçlerinin kabiliyetini göstermek için ortak canlı tatbikat düzenlendiği” bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Kuzey Kore dün Pyongyang’ın yakınlarındaki Sunan dahil birkaç lokasyondan kısa menzilli 8 balistik füze denemesi gerçekleştirmişti. Denemelerin, Güney Kore-ABD’nin 4,5 yıldır birinci defa düzenlediği ve 3 gün süren ortak askeri tatbikatı sonrası gelmesi dikkati çekmişti. Son denemeyle birlikte Kuzey Kore 2022 başından bu yana 17. kere füze denemesi yapmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.