30 milyon emekli açlık hududunda

Tüm Emekliler Sendikası Genel Lideri Salman Hürkardeş, aileleriyle birlikte 30 milyona yaklaşan emeklilerin tamamının açlık hududunda olduğunu söyledi.

■ Cem YILDIRIM

Ekonomik krizde hala taban fiyatın altında maaş alan yüzbinlerce emeklinin çığlığı duyulmuyor. 2021 Tüm Emekliler Sendikası Genel Lideri Salman Hürkardeş, emeklinin enflasyon karşısında ezilmeye devam ettiğini belirtti. TÜİK’in 30 milyona yakın emekliyi kandırdığını söyleyen Hürkardeş şu çarpıcı bilgileri paylaştı:

■ Yandaş TÜİK yetkilileri hiç sıkılmadan biz milyonlarca emekliyle ve milyonlarca çalışanla alay edercesine, gerçek enflasyon sayıları yerine saray iktidarının istediği hayali sayıları açıklıyor. TÜİK’e nazaran, Ağustos’ta enflasyon, aylık bazda %1,46, yıllık bazda ise %80,21 olmuş. Hangi marketin yahut pazarın sayılarına nazaran, bu sonuca ulaştıklarını bilmiyoruz.

■ Açıkladıkları bu sayıların, bizim alışveriş yaptığımız çarşılarla, marketlerle, pazarlarla bir münasebetinin olmadığı ortada. Zira çarşı pazar fiyatları, dövizin yükselişi, fiyatların denetimden çıkmışlığı, temel besinlere, petrol eserlerine, doğalgaz ve elektriğe yapılan akıl ve vicdan dışı artırımlar ortada…

■ AKP iktidarı 20 yılda ekonomiyi iflas ettirdi. Talan ve rant nizamı kurarak, kendilerinin ve yandaşlarının, servetlerine servet kattılar. Gerçek enflasyon ve hayat pahalılığını, döviz darboğazını, açlık ve yoksulluğu gizleyerek, TÜİK aracılığı ile halkı aldatıyorlar. Umut tacirliği yapıyorlar.

■ İktidar, izlediği ekonomik siyaset ile, zengini daha güçlü, yoksulu daha yoksul yaptı. Bankaların karı %505 olmuş. Aileleriyle 30 milyona yaklaşan emeklilerin tamamı, açlık hududunda ve perişan durumda ve hiçbir yardım ve toplumsal önlem uygulanmıyor. Milyonlarca kamu çalışanı ve personeller yoksulluk içindeler. Esnaf, çiftçi, köylü borç ve icra batağında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.